skip to Main Content

Kentsel dönüşüm yasası ile hareketlenen inşaat sektöründe gayrimenkul sahiplerini birçok sürpriz beklemektedir. Kentsel dönüşüm değerleme tam da bu sürprizleri azaltabilecek çözümlerden birisi. Bazı taraflar, kentsel dönüşüm yasasının faydalarından yararlanabilirken bazı taraflar ise maalesef bu süreçten zararla çıkabilmektedir.

Kentsel dönüşüm yasası, birçok soruyu da içeren bir süreçtir. Yasanın kapsamına giren gayrimenkuller, riskli yapı tespiti, riskli yapı raporu, yapının yıkım süreci, sürecin öncesinde müteahhit alternatifleri veya mal sahiplerinin kendi paraları ile binayı yaptırması gibi birçok bilinmezi içeriyor. Özellikle kat maliklerinin kendi aralarında ya da müteahhitlerle anlaşma aşamasında kentsel dönüşüm değerleme raporu almasını tavsiye ediyoruz.

Kentsel Dönüşüm Değerleme RaporuKentsel Dönüşüm Değerleme Raporu

Şirketimiz gayrimenkul değerlemesi alanında 2005’ten bu yana SPK ve BDDK lisanslı olarak değerleme hizmetleri sunuyor. Kentsel dönüşüm yasasının yürürlüğe girmesiyle kentsel dönüşüm değerleme hizmetlerini sunmaya başlamıştır. Bu hizmet başlığı altında sizlere hangi konularda destek veriyoruz:

 • Gayrimenkulünüzün şimdiki değeri
 • Gayrimenkulünüzün yapıldıktan sonraki yaklaşık değeri
 • Bağımsız bölümler arasındaki şerefiye farkı (hangisi daire ne kadar etmeli)
 • Müteahhit ile anlaşırken tekliflerin karşılaştırılması
 • Gayrimenkul sahiplerini bilgilendirici değer yaklaşımlarının anlatılması
 • Müteahhitle mi anlaşmalı yoksa malikler kendisi mi yapmalı

Yani kentsel dönüşüm sürecinde, bina yönetiminin bu süreci en rahat geçmesi için değer ve mevzuata ilişkin hizmet sunuyoruz. Biliyoruz ki siz bu süreçte birçok sorunun içerisinde boğuşuyorsunuz, ve biz de size 100.000’i aşkın hazırladığımız raporun tecrübesi ile değer hakkında danışmanlık veriyoruz.

İGD, kentsel dönüşüm alanında yapılan yeni kanun değişiklikleri ve düzenlemesi ile kentsel dönüşüm kapsamında danışmanlık hizmetleri sunmaktadır. Bu hizmetlerin başında kentsel dönüşüm kapsamında yıkım kararı için anlaşan apartman sahiplerinin Bakanlığa sunulmak üzere gayrimenkul değerleme raporu hazırlamaktır.

Kentsel dönüşüm kapsamında, Bakanlık aracılığına ihtiyaç duymayan malikler de şerefiyelendirme tespiti ile gayrimenkul değerleme raporuna ihtiyaç duymaktadır. Bu ekspertiz raporu sayesinde, müteahhit ile anlaşan veya yüklenici inşaat şirketi ile yapılan anlaşma sonrasında tüm mülkiyet sahipleri gayrimenkul haklarını tespit edebilmektedirler.

Kentsel Dönüşüm Değerleme Raporu

Kentsel Dönüşüm Değerleme Kimin İçin

İGD, gayrimenkul uzmanları sektördeki tecrübeleri ile kentsel dönüşüm sürecinde birçok apartman sahibine ve apartman yönetimi için danışmanlık hizmeti sunmuştur. Bu kapsamda, kentsel dönüşümü apartmanlarını yenilemek için fırsat olarak gören apartman yönetimleri ve apartman sahipleri müteahhitler ile anlaşma ve inşaat sürecinde İGD’nin tecrübesinden yararlanmıştır.

Kentsel Dönüşüm Yasası

İstanbul’da kentsel dönüşüm çalışmaları, kentsel dönüşüm yasası ile hükümetlerin ve özel sektör mülk sahiplerinin gündemine yerleşmiştir. Kentsel dönüşüm yasası sonrasında konu geliştirme şirketleri ile yatırımcıların gündeminde daha çok yer almaktadır. Bakanlığın kentsel dönüşüm yasası sonrasındaki uygulamaları ile 2013 yılı itibariyle bu çalışmalar daha da hızlanmış durumdadır.

İGD, finansal olarak uygulanabilir politika, strateji ve çözümlere dönüştürerek kentsel yenileme projelerine katkıda bulunmaktadır.
Çok amaçlı kullanım için kentsel yenileme tekil binalardan kentsel planlama aşamasına kadar çok farklı düzeylerde ortaya çıkmaktadır. Mühendisler, mimarlar, şehir plancıları ve finans uzmanlarından oluşan ekibimiz geniş pazar bilgisiyle üstün nitelikli fizibilite raporlarını hazırlamaktadırlar.

Profesyonel ekibimizin sunduğu hizmetler:

 • Kamulaştırma sürecinde gayrimenkul değerleme
 • İmar danışmanlığı
 • Pazar araştırması
 • Planlama danışmanlığı
 • Makine değerleme
 • Portföy yönetim stratejisi
 • Mülk yönetim stratejileri

Örnek Ekspertiz Raporu

Kensel Dönüşüm kıstaslarına göre bağımsız bölümlere göre hazırlanmış gayrimenkul değerleme raporu, bu süreçte en fazla ihtiyaç duyacağınız gayrimenkul değerleme raporu olacaktır. Örnek ekspertiz raporunu bu linkten görebilirsiniz.

4.7 3 oylar
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

8 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
İlkay
İlkay
2 yıl önce

Kentsel dönüşüm raporu ücreti nedir Biz 18 daireli bir apartmanız

fuat
1 yıl önce

kentsel dönüşüm hakkında araştırma yapıyordum. paylaştığınız bilgiler çok faydalı oldu. iyi çalışmalar dilerim.

Pekcan
Pekcan
1 yıl önce

Merhaba

25 +25 50 daireli 2 binayız. Ayrı ayrı da olabilir. kentsel dönüşüm için çoğu kişi istiyor ama bir türlü organize olamıyoruz.
Nasıl yarıdmcı olabilirisiniz.

Bulent Yilmaz
Reply to  Pekcan
1 yıl önce

Merhaba, size yardımcı olabiliriz. Bizi arayabilirsiniz. Size email göndereceğiz.

Ömür pelister
Ömür pelister
1 yıl önce

Kentsel dönüşümde ekspertiz ücreti ne kadar

Nurbanu Türgen
Reply to  Ömür pelister
10 ay önce

Sayın Ömür Bey;
[email protected] den bizimle iletişime geçebilirsiniz.
Saygılarımızla.

Back To Top
Ara
8
0
Bu yazıya yorum bırakabilirsiniz...x