Skip to content

Turizm yatırımları, diğer yatırımlar arasında gerek bütçe olarak gerekse işletmeciliği karmaşık (kompleks) olarak ayrışmaktadır. Turizm yatırımının karar aşamasında ve uygulama aşamasında ciddi bütçe çalışmalarının yapıldığı ve önemli sayılabilecek miktarda sermaye yatırımı yapılması gereken yatırımlardır. Bu sebeple bilinmezlerin sayısının azaltılması, yatırımcının karar alma sürecinde daha rahat olmasına imkan sağlar. Bu karar alma sürecinde, turizm yatırım fizibilite çalışmaları en önemli dayanaktır.

İGD; turizm yatırımlarında, projenin bulunduğu veya bulunmayı düşündüğü fiziki konumu (lokasyonu) ve piyasa durumunu inceleyen turizm yatırım fizibilite raporları hazırlamaktadır.

Turizm yatırım fizibilite çalışması ile yatırımcılar ve uygulamacılar yatırımın sonuçlarından daha yatırım yapılmadan haberdar olabilirler. Fizibilite çalışması bu anlamda beklenmeyen sonuçları asgariye indirger. Fizibilite çalışması kapsamında yapılacak SWOT analizi ile her yönü ile yatırımcılar yatırımlarını objektif olarak görebilirler.

Turizm yatırım fizibilite çalışmaları sayesinde projenin finansal açıdan incelenmesi ve projenin bölgeye uygunluğu ortaya çıkarılmaya çalışılır.

İGD turizm ve otel yatırım fizibilite çalışmalarını; otel danışmanları, gayrimenkul değerleme uzmanları ve muhasebecileri ile birlikte hazırlamış oldukları kapsamlı, detaylı ve güvenilir “Turizm Yatırım Fizibilite Raporu” ile sunmayı garanti etmektedir.

İGD “Turizm Yatırım Fizibilite Raporları”, bankalar, finans kurumları, gayrimenkul yatırımcıları, otel işletmecileri ve otel zincirleri tarafından geliştirme, finansman kullandırma, el değiştirme ve kiralama süreçlerinde tercih edilmektedir.İGD’nin fizibilite çalışmalarında sunduğu hizmetler:

• Konum ve gayrimenkul pazar araştırması
• Fizibilite çalışmaları ve raporlaması

İGD-İstanbul Gayrimenkul Değerleme’nin deneyimli değerleme uzmanları Amerikan Değerleme Enstitüsü’nden “Otel Değerleme Eğitimi Sertifikası” na sahiptir.

Turistik tesis yatırımlarının öncesinde ciddi bütçe çalışmalarının yapılır. Otel fizibilite çalışması bu bütçe çalışmalarının en önemli dayanaklarındadır. Yatırımın büyüklüğü ya da küçüklüğü otel fizibilite raporu almamayı gerektirmemektedir. Otel fizibilite raporları yatırımın doğruluğunu sorgulamak amaçlı hazırlanmaktadır. Yatırımcıların ve yatırıma hazırlanan tüm paydaşlar, otel fizibilitesi hazırlatarak yatırım kararını almaktadır.

Turizm sektöründeki canlanma ve AVM yatırımlarındaki gelinen doyma noktası, bir çok yatırımcıyı otel yatırımı yapmaya yönlendirmektedir. Ancak otel yatırımları önemli sayılabilecek miktarda sermaye yatırımı yapılması gereken yatırımlardır. Bu sebeple bilinmezlerin sayısının azaltılması, yatırımcının karar alma sürecinde daha rahat olmasına imkan sağlar.

Fizibilite Raporu Neden Gerekli?

İGD; turistik tesis yatırımlarında, projenin bulunduğu veya bulunmayı düşündüğü fiziki konumu (lokasyonu) ve piyasa durumunu inceleyen otel fizibilite raporları hazırlamaktadır. Bu raporlar sayesinde projenin finansal açıdan incelenmesi ve projenin bölgeye uygunluğu ortaya çıkarılmaya çalışılır. Otel fizibilite raporu, bankalar, finans kurumları, gayrimenkul yatırımcıları, otel işletmecileri ve otel zincirleri tarafından geliştirme, finansman kullandırma, el değiştirme ve kiralama süreçlerinde gereklidir. Otel fizibilite raporu sayesinde, sizin yapmayı düşündüğünüz yatırım bağımsız uzman kişiler tarafından değerlendirilir.

Turistik tesisler, gayrimenkul yatırımları arasında yatırım bedeli açısından ciddi bütçe çalışmalarının yapıldığı ve önemli sayılabilecek miktarda sermaye yatırımı yapılması gereken yatırımlardır. Bu sebeple bilinmezlerin sayısının azaltılması, otel yatırımı fizibilite raporları yatırımcının karar alma sürecinde daha rahat olmasına imkan sağlar. Bu sebeple otel yatırımı fizibilite raporları, objektif olmalıdır.

Turistik Tesis Yatırımı

İGD; turistik tesis yatırımlarında, projenin bulunduğu veya bulunmayı düşündüğü fiziki konumu (lokasyonu) ve piyasa durumunu inceleyen fizibilite raporları hazırlamaktadır. Bu raporlar sayesinde projenin finansal açıdan incelenmesi ve projenin bölgeye uygunluğu ortaya çıkarılmaya çalışılır.

Otel Fizibilite Raporu

İGD otel fizibilite çalışmalarını; otel danışmanları, gayrimenkul değerleme uzmanları ve muhasebecileri ile birlikte hazırlamış oldukları kapsamlı, detaylı ve güvenilir “Otel Fizibilite Raporu” ile sunmayı garanti etmektedir.

İGD “Otel Fizibilite Raporları”, bankalar, finans kurumları, gayrimenkul yatırımcıları, otel işletmecileri ve otel zincirleri tarafından geliştirme, finansman kullandırma, el değiştirme ve kiralama süreçlerinde tercih edilmektedir.

Otel Uzmanı ve Otel Fizibilite Uzmanı

İGD otel fizibilite raporlarını; otel danışmanları, gayrimenkul değerleme uzmanları ve muhasebecileri ile birlikte hazırlamış oldukları kapsamlı, detaylı ve güvenilir “Otel Fizibilite Raporu” ile sunmayı garanti etmektedir. İGD otel uzmanları ve otel fizibilite uzmanları geniş bir kadrodan oluşmaktadır. Bu uzmanlar; otel genel müdürleri, Türkiye’de SPK tarafından verilen Gayrimenkul Değerleme Uzmanı Lisansına sahip gayrimenkul profesyonelleri, Türkiye’deki akreditasyonlara ek olarak konuya özgü uluslararası akreditasyonlara (MRICS ve MAI) sahip gayrimenkul profesyonelleri ve mali müşavirlerden oluşabilmektedir.
İGD’nin deneyimli otel uzmanları Amerikan Değerleme Enstitüsü’nden “Otel Değerleme Eğitimi Sertifikası” na sahiptir.

Otel Fizibilite Raporu Örneği

Aşağıda, İGD tarafından sizlere fikir vermesi açısından hazırlanmış bir otel fizibilite raporu örneği bulacaksınız. Bu format elbette bir SPK formatı ve banka rapor formatı değildir. Sadece sizlere fikir vermek amacıyla hazırlanmış otel fizibilite raporu başlıklarına sahip formatıdır. Umarız sizler için faydalı olmuştur.

Ayrıca örnek otel fizibilite raporu içindekileri buradan bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

0 0 oylar
Article Rating
2 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Ahmed
Ahmed
4 yıl önce

Merhabalar,
Yabancı yatırımcılara sunulacak olan bir otel fizibilite raporu ile birlikte, adım atabilecek fırsat araştırması da yapılıyor mu (Örn; şu bina alınabilir şu arsa alınabilir veya varolan bir otel şudur satın alınıp üzerinden çalışılabilir), ve hizmet bedeli ne kadar oluyor

Back To Top
Ara