Skip to content

İlgilendiğiniz hizmeti aşağıdan seçerek, ilgili bölüme gidebilirsiniz.

Emek yoğun bir sektör olan turizm, diğer hizmet sektörlerinde de olduğu gibi dünyada 1950’ler den sonra hızla büyüyen ve genişleyen  bir gelişim sürecine girmiştir. Bununla birlikte pazar sürekli değişiklik göstermektedir. Değişen pazar ve bölgesel değişimler turizm tesislerinin değerlerinde dalgalanmalara neden olabilir. Turizm ve otel danışmanlığı tam da bu alanda devreye girmektedir.

Bu nedenle otel sahipleri ve potansiyel otel yatırımcıları yeni emlak yatırımları için en güncel ve kesin bilgilere sahip olmak istemektedirler. Gerçekçi veriler içeren otel değerleme raporları veya otel fizibilite raporu oluşturmak için sektörel bilgi, birikim, tecrübe ve profesyonel iş gücüne ihtiyaç duyulmaktadır.

İGD – İstanbul Gayrimenkul Değerleme müşterilerine kapsamlı turizm ve otel danışmanlığı hizmeti sunmaktadır. Geniş bir anlayış ve deneyimle desteklenen turizm ve otel danışmanlığı hizmeti için İstanbul Değerleme olarak sektörel uzmanlarla çalışıyoruz.

Turizm ve otel sektörü standartlarında uzman, ayrıca analiz ve yetkinlik gerektiren konularda geniş bir deneyime sahibiz.

Danışmanlık ve değerleme ortaklarınız olarak sürekli turizm piyasasını ve son ekonomik eğilimleri yakından izlemekteyiz. Sektörü bilen yatırımcılar, işletmeciler için destek ve bu pazarda yeni olan girişimciler için tecrübe sağlıyoruz.

Otel Durum Tespiti (Due Diligence)

İGD; turistik tesislerin el değiştirme süreçlerinde sizin danışmanınız olarak yanınızda yer alır. El değiştirme süreçlerinde tüm hukuki durumları, tesis özelliklerini ve tesisin kısa ve uzun müddette içerisinde ihtiyacı olan yatırımları raporlar. Bu raporlama hizmeti, otel durum tespiti hizmeti ile sunulmaktadır.

Turistik tesis yatırımının yapılacağı veya turistik tesis alınması düşünülen bölgeye ilişkin sezon içi ve sezon dışı satış fiyatı bilgilerini raporlar. Böylece İGD; almayı düşündüğünüz tesisin, stabilizasyon sürecinde ulaşabileceği optimum geceleme fiyatını tespit edebilir.

El değiştirme sürecinde veya otel durum tespiti (due diligence) çalışmalarında İGD’nin sunduğu hizmetler:

 • El değiştirme sürecinde danışmanlık ve destek hizmetleri
 • Due diligence – durum tespiti
 • Teknik ekipman ve demirbaş durum tespiti
 • Acente sözleşmeleri ve karlılık incelemesi

Otel Yatırımı İşletme Danışmanlığı

Otel yatırımı işletme sürecinde, taşerona verilebilecek (out-source) hizmetlerin belirlenmesi ve hizmet koşullarının oluşturulmasında, yönetim takımının oluşturulması, dokümantasyonun oluşturulması, personel el kitabının hazırlanması, oryantasyon eğitimlerinin hazırlanması, personel değerlendirme programının hazırlanması, verimlilik analizlerinin hazırlanması, karlılık artırıcı çalışmaların yapılması, müşteri memnuniyetinin izlenmesi, otel içerisinde sağlık merkezinin konsept belirlemesi ve işletme anlaşmasının hazırlanması, yıllık pazarlama bütçesinin hazırlanması, acente ve tur operatörlerine tanıtım yapılması ve bakım onarım planlaması ile enerji verimliliği çalışmalarının yapılması gibi hizmetler İGD’nin uzmanlık alanıdır. Bu uzmanlık, otel yatırımı işletme danışmanlığı hizmeti ile kullanıcılara sunulmaktadır.

Pazarlamaya yönelik otel rezervasyon sisteminin kurulması ve uluslararası sistemler de dahil olmak üzere rezervasyonun bu sistemlere dahil edilmesi ile satış ofisi ve temsilciliklerin görevlerinin belirlenip planlamasının yapılması otel açılış sürecinin önemli hizmetlerindendir.

İGD’nin bu hizmetlerinden bütün olarak fayda sağlayabileceğiniz gibi ihtiyacınız doğrultusunda ilgili kısımlar dahilinde de hizmet alabilirsiniz.

Otel Açılış Süreci Danışmanlığı

İGD, otel yatırımcılarının otel işletmesini kendi adına işletme arzusunda olduğu durumlarda yatırımcılara Otel Yatırımı Açılış Süreci Danışmanlığı hizmetleri verir.

Bu kapsamda Otel yatırımının planlama sürecinde mimarlar ile  tesis içi yerleşim planının belirlenmesinden sonra otelin model odasının (mock-up) hazırlanması açılış sürecinin başlangıç aşamasını oluşturmaktadır.

İGD’nin turizm danışmanları, trend ve konsepte uygun model oda çalışmasının ardından tamamlanan  diğer bölümlerin işletmeye alınmasına nezaret eder. Tüm departmanlar için yönetim planları (iş akış ve  proseslerin hazırlanması) hazırlıklarını yapar. Otel işletmesine uygun, muhasebe sisteminin kurulması ve hazırlıklarının yapılması ve açılış bütçesinin oluşturulması ve bütçeye uygun pazarlama stratejisin kurgulanması tecrübeli ekibimiz tarafından yapılır.

Diğer bir deyişle otel yatırımının açılış sürecinde projesi tamamlanan otelin açılışına kadar yapılması gereken tüm danışmanlık hizmetleri İGD’nin deneyimli turizm danışmanları tarafından sağlanmaktadır.

Otel Yatırımı Karar Aşaması

Otel yatırımlarının karar aşamasında;  birçok verinin güncel olarak sahadan toplanması gerekmektedir. Öncesinde projenin uygulanabilirliği/yapılabilirliğinin teyid edilmesi gerekir.İGD otel yatırımlarında projenin bulunduğu veya bulunması muhtemel fiziki konumu (lokasyonu) ve diğer gayrimenkul yatırım alternatiflerini inceler ve yatırımcılara görüş bildirir.

SPK ve BDDK lisanslı İGD’nin turizm danışmanlarının hazırladıkları Pazar Araştırması ve Olabilirlik Raporlarını, otel yatırımcıları yatırımlarının finansmanının sağlanması için görüşeceği kurumlara verebilir,  ileride ortaklık yapabilecekleri yerli ya da uluslararası otel işletme firmalarına  sunabilir ve en önemlisi kendi yatırım kararlarının doğruluğunu teyid edebilirler. İGD ayrıca bu raporları değişik dillerde bir sunum dosyası haline getirir. Bu çalışmalar, otel yatırımı karar aşamasından karar vermenizi ve kararın doğruluğunu sorgular.

Turizm sektöründe sunduğumuz hizmetler:

 • Yatırım getirisi ve gelir üzerine fizibilite çalışmaları
 • Otel yönetimi ve franchise şirketlerinin değerlemesi
 • Turistik tesislerin değerlemesi
 • Değerleme, piyasa değeri tahminleri, yatırım değeri tahminleri ve hisse değerlemesi
 • Geliştirme danışmanlğı ve proje yönetimi
 • Fiziki işletme değerlemesi
 • Franchise değerlendirme ve seçim
 • Mali zararlar tahminleri
 • Pazar incelemesi ve pazarlama / promosyon stratejileri
 • Kiralama sözleşmesi danışmanlığı
 • Değerleme, piyasa değeri tahminleri, yatırım değeri tahminleri ve hisse değerlemesi

Otel yatırım sürecinde ve işletme sürecinde İGD’nin sağlamış olduğu hizmetler:

 • Otel Yatırımı Fizibilite Raporu
 • Otel Yatırımı Proje Danışmanlığı
 • Otel Yatırımı Açılış Süreci Danışmanlığı
 • Otel Yatırımı Sözleşme Danışmanlığı
 • Otel Yatırımı İşletme Danışmanlığı
 • Otel Durum Tespiti (Due Diligence)
 • Otel Değerlemesi

İGD’nin deneyimli uzmanları Amerikan Değerleme Enstitüsü’nden “Otel Değerleme Eğitimi Sertifikası” na sahiptir.

0 0 oylar
Article Rating
2 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Yusuf sancakli
Yusuf sancakli
4 yıl önce

Şehir şehir geziyoruz . Her seferinde farklı bir otelde kalıyorum . Bu seyahatlerini paraya çevirebilir miyim ?

Back To Top
Ara