Skip to content

Konutta Enflasyonun Üzerinde Fiyat Artışı

Konut fiyatlarındaki artışın boyutları ne?

Konut satışları uzun vadeli trendlerin üzerinde mi seyrediyor?

Konut satışlarında ipotekli-ipoteksiz ayrımı var mı?

Merkez bankası konut fiyat endeksini açıkladı. Ağustos ayı itibariyle yıllık konut fiyat endeksi nominal olarak %26, reel olarak ise %13 artış gösterdi.

Antalya, Burdur, Isparta istatistik bölgesinde ise yıllık artışın %36 düzeyine yaklaştığını görüyoruz.

Bu durum, artık arzın talebe yeterli karşılığı veremediği anlamına geliyor.

İpotekli konut satışlarında son sekiz yılı incelediğimizde aylık ortalama 35.000 adet ipotekli konut satışı gerçekleştiğini görüyoruz. Bu seri son sekiz yılda ortalama olarak hep aynı şekilde seyrediyor ve bir trend eğilimi yok. Eylül ayına baktığımızda gerçekleşen 35.000 satışın da uzun dönemli ortalamalarla uyumlu olduğunu görüyoruz.

İpoteksiz konut satışları ise bir trend gösteriyor. Son sekiz yılda aylık 60.000 adet civarından başlayan ipoteksiz konut satışları yakın zamanda 90.000 adet civarına geldi. Bunu Türkiye’nin demografik yapısına, nüfus artışına ve hane oluşumuna bağlıyoruz.

Gayrimenkul piyasalarını ilgilendiren bir başka konu ise konut dışı (arsa, bina, fabrika, tarla vb) gayrimenkul satışları. Konut dışı gayrimenkul satışlarında Haziran ayından itibaren bütün zamanların rekoru kırıldı. Adetsel artış % 50 leri buldu. Ortalamada ise konut dışı gayrimenkul satışları aylık 90.000 adet satışla herhangi bir trend eğilimi göstermiyor. Bu durum önceki dönemlerde kaybedilen satışların gerçekleşmesi anlamına geliyor.

Önümüzdeki dönemlerde ipoteksiz konut satışlarındaki trend eğilimini izlememiz gerekiyor. Bu trend artmaya devam ederse ve arz bu şekilde sınırlı kalırsa, bu durum konut artış rakamlarına da yansıyacaktır.

Back To Top
Ara