Skip to content

Bağımsız Denetim, Varlıkların Gerçeğe Uygun Değeri ve Gayrimenkul Değerlemesi

Ülkemizde son yıllarda yapılan şeffaflaşma çalışmaları kapsamında, kademeli olarak şirketler yavaş yavaş Bağımsız Denetim kapsamına giriyor. Bağımsız Denetim kapsamında da, ülkemizde şirketlerin sahip olduğu menkul ve gayrimenkuller en büyük duran varlıkları oluşturuyor.

O halde hangi şirketler ‘bağımsız denetime’ tabi ve hangileri menkulleri ve gayrimenkulleri için profesyonel değerleme şirketlerinden değerleme hizmeti almalı?

Resmi Gazetede Bağımsız Denetim

01.02.2015 tarihli ve 29254 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 7149 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı 01.01.2015 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere bağımsız denetime tabi olacak şirketlerin  kapsamı belirlendi.

Yeni Bakanlar Kurulu Kararı sonrası hangi firmalar bağımsız denetime tabi olacaktır?

1-A- 2012/4213 sayılı Bakanlar Kurulu Kararının üçüncü maddesi uyarınca tek başına veya bağlı ortaklıkları ve iştirakleriyle birlikte aşağıdaki üç ölçütten ikisini sağlayan şirketler bağımsız denetime tabi olacaklardır.

a) Aktif toplamı 50.000.000.-TL (ellimilyon) ve üstü Türk Lirası,

b) Yıllık net satış hasılatı 100.000.000.-TL (yüzmilyon) ve üstü Türk Lirası,

c) Çalışan sayısı 200 (ikiyüz) ve üstü.

Bu ölçütlerden en az ikisini sağlayan şirketler gayrimenkul, makine- teçhizat, marka vb.  varlıklarının gerçeğe uygun değerlerini tespit ettirmek durumunda olacaklar. İstanbul Gayrimenkul Değerleme ve Danışmanlık A.Ş. uzman kadrosuyla tüm Türkiye’de bağımsız denetime tabi şirketlere gayrimenkul ve varlık değerleme hizmetini yetkinlikle sunmaktadır.

Gayrimenkul değerleme uzmanıyım, 2005 yılında İstanbul Gayrimenkul Değerleme ve Danışmanlık A.Ş. yi ortağımla beraber kurduk. SPK ve BDDK lisanslı şirketimde tüm Türkiye'de 150.000'i aşkın gayrimenkul değerleme raporunu iş arkadaşlarımla beraber hazırladık. Türkiye ve Birleşik Krallık'tan değerleme lisansım var. Şimdilerde doktoramı gayrimenkul alanında yapıyorum.

Youtube'da Gayrimenkul Okulu adlı kanalımla bildiklerimi paylaşıyorum:
https://www.youtube.com/gayrimenkulokulu
Gayrimenkul Yazılarımı kişisel bloğumda paylaşıyorum:
https:/www.celalerdogdu.com

0 0 oylar
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Back To Top
Ara
0
Bu yazıya yorum bırakabilirsiniz...x