Skip to content

Alışveriş Merkezi Piyasası 2012 ve Trendler

Türkiye’de alışveriş merkezi piyasası 2000’lerin başından bu yana her yıl ortalama yüzde 18 büyümüştür. 2011 yılında yeni AVM açılışlarının yüzde 30’u İstanbul’da, yüzde 70’i ise Anadolu’da gerçekleşmiştir.

Türkiye’de 48 şehirde, toplam 302 adet AVM hizmet vermektedir. 2011 yılında, Türkiye genelinde 34 adet alışveriş merkezi tamamlanmış ve toplamda 5 milyar dolarlık yatırım yapılmıştır.

Alışveriş Merkezi Piyasası

Türkiye genelinde ortalama AVM yoğunluğu 1000 kişi başına 90 metrekare iken, 2011’de açılan AVM’lerle birlikte 100 metrekareye yükselmiştir. Avrupa’da ortalama AVM yoğunluğunun 220 metrekare olduğu düşünüldüğünde, Türkiye’de hala alışveriş merkezi geliştirilmesine ihtiyaç olduğu sonucu çıkarılabilir.

Önümüzdeki yıllarda AVM projelerinin başarılı olması için tüketici isteklerinin detaylı bir şekilde analiz edilmesi ve farklılaşmaya gidilmesi büyük bir önem arz etmektedir.

2012 Alışveriş Merkezi Piyasası Raporu‘nu bu linkten indirebilirsiniz.

Gayrimenkul değerleme uzmanıyım, 2005 yılında İstanbul Gayrimenkul Değerleme ve Danışmanlık A.Ş. yi ortağımla beraber kurduk. SPK ve BDDK lisanslı şirketimde tüm Türkiye'de 150.000'i aşkın gayrimenkul değerleme raporunu iş arkadaşlarımla beraber hazırladık. Türkiye ve Birleşik Krallık'tan değerleme lisansım var. Şimdilerde doktoramı gayrimenkul alanında yapıyorum.

Youtube'da Gayrimenkul Okulu adlı kanalımla bildiklerimi paylaşıyorum:
https://www.youtube.com/gayrimenkulokulu
Gayrimenkul Yazılarımı kişisel bloğumda paylaşıyorum:
https:/www.celalerdogdu.com

0 0 oylar
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Back To Top
Ara
0
Bu yazıya yorum bırakabilirsiniz...x