Skip to content

Konut Piyasası 2012 ve Trendler

Türkiye’de 2006’dan bu yana her yıl 500 binin üzerinde konut üretilmektedir. Türkiye konut piyasası verileri içerisinden, 2010 yılında ruhsat verilen konut sayısı 800bini aşmıştır. 2011 sonu itibariyle ruhsat verilen konut sayısı 640bin civarında gerçekleşmiştir.

2011’de Türkiye’deki konut satışları 2010 yılına göre daha verimli geçmiş ve satışlarda yüzde 17 oranında artmıştır.

Konut Piyasası Gelişmeleri

İstanbul’da konut piyasası , son on yıldır nüfus artışıyla birlikte çeperlere doğru bir genişleme yaşanmaktadır. Özellikle bazı bölgelerde konut stoğu hızla artmaktadır. Avrupa Yakası’nda Maslak, Halkalı, Beylikdüzü, Esenyurt, Başakşehir ve Bahçeşehir; Anadolu Yakası’nda ise Çekmeköy, Şerifali, Sancaktepe, Ataşehir, Maltepe, Kartal, Pendik ve Tuzla yeni konut bölgeleri olarak gelişmektedir.

Mütekabiliyet yasası yabancılara konut satışını kolaylaştıracaktır. Bu sayede özellikle körfez ülkelerinden gelen taleple üst segment konut piyasasının tekrar canlanması ve yatırım finansmanında rahatlama yaşanması beklenmektedir.

Konut Piyasası 2012 Raporunu bu linkten indirebilirsiniz.

Gayrimenkul değerleme uzmanıyım, 2005 yılında İstanbul Gayrimenkul Değerleme ve Danışmanlık A.Ş. yi ortağımla beraber kurduk. SPK ve BDDK lisanslı şirketimde tüm Türkiye'de 150.000'i aşkın gayrimenkul değerleme raporunu iş arkadaşlarımla beraber hazırladık. Türkiye ve Birleşik Krallık'tan değerleme lisansım var. Şimdilerde doktoramı gayrimenkul alanında yapıyorum.

Youtube'da Gayrimenkul Okulu adlı kanalımla bildiklerimi paylaşıyorum:
https://www.youtube.com/gayrimenkulokulu
Gayrimenkul Yazılarımı kişisel bloğumda paylaşıyorum:
https:/www.celalerdogdu.com

0 0 oylar
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Back To Top
Ara
0
Bu yazıya yorum bırakabilirsiniz...x