Skip to content

Türkçe karşılığı ‘taşınmaz’ olan, eşya hukukunda ekonomik bir terim olan gayrimenkul; arsa, konut, bina, ofis, büro, ev, villa, fabrika, otel ve benzin istasyonu gibi birçok mülkün ‘genel adıdır.

Gayrimenkul nedir

Kelime anlamından da anlaşılacağı gibi ‘gayri’ olmayan ‘menkul’ dur. Biraz karışık gibi, hemen açıklayalım. Menkul olmayan dediğimiz zaman kısaca menkul nedir bunu biraz daha genişletelim, menkuller taşınır olan mallardır. Örneğin bir araba, bilgisayar, makine veya bunlar gibi taşınır mallardır.

Gayrimenkul Nedir

Gayrimenkuller ise taşınır olmayan yani taşınmaz mallardır. Değer olarak birçoğu da taşınır yukarıda saydığımız mallardan daha değerli olduğu için değerli mülklerdir demek de yanlış olmaz.

Gayrimenkul Hizmetleri

Ülkemizde en yaygın hizmet bilindiği üzere emlakçılıktır. Son yıllarda taşınmaz (emlak) alanında, hukuk alanında ve ticaret alanında yapılan yasal düzenlemeler ile hizmetler de çeşitlenmiştir. Örnek olarak gayrimenkul değerleme en yaygın güncel hizmetler arasında yer alır.

gayrimenkul hizmetleri

Özellikle emlak alanında birçok işlem yapılıyor. Yukarıda da bahsedildiği üzere değer olarak oldukça yüksek meblağlar ile işlem görmektedir. Yapılan işlemler sırasında birçok riskler de bulunmaktadır. Emlak hizmeti sunan firmaların çok farklı bilgilere sahip olması da maalesef mümkün değildir.

Emlak sektöründe farklı bilgileri, ancak değerleme ve hukuk şirketleri ile sağlamak mümkün olabilir. Tüm taşınmaz edinmek isteyen kullanıcıların önce bilgili emlakçılar ile çalışarak ve tamamen şeffaf bilgilerin olduğu süreç içerisinde yine şeffaf satıcı ve alıcılar ile işlemlerine başlamasını daha sonrasında ise değerleme şirketlerinden hizmet alarak tapu ve belediyede inceleme yaptırarak emlağa ilişkin tüm resmi bilgilere ulaşabilir ve hatta değerine ilişkin olarak da çalışma yaptırmalılar.

Gayrimenkul hukuku alanında da profesyonel hizmetler sunan deneyimli hukuk büroları ve avukatlar bulunmaktadır. Eğer emlak üzerinde kısıtlama, şerh, takyidat, ipotek veya benzeri kayıt varsa mutlaka hukukçular ile durumu değerlendirmeli sonra karşılaşılacak problemler engellenebilir.

İstanbul Değerleme, 2005 yılında kurularak emlak alanında tüm kullanıcıların ihtiyaç duyacağı değerleme raporları düzenlemeye başlamıştır. Her yıl binlerce rapor düzenleyerek, binlerce farklı özellikteki durumla karşılaşan deneyimli ekibi ile kullanıcıları bilgilendiren değerleme raporları hazırlamaktadır.

 

Back To Top
Ara