Skip to content

UFRS Maddi ve Maddi Olmayan Varlıklar Nedir?

UFRS maddi ve maddi olmayan varlıklar arasında bir ayırım yapar. Bu özellikle aşağıdaki terimler ve kavramlarda görülmektedir:

Cari varlıklar işletmenin faaliyetlerinde sürekli bir şekilde kullanılma niyeti bulunmayan varlıklardır. Stoklar, üçüncü kişilerin işletmeye borçları, kısa vadeli yatırımlar ve kasa veya bankadaki nakit cari varlık örnekleridir. Normalde sabit kıymet olarak kabul edilen gayrimenkuller, belirli şartlar altında cari varlık olarak kabul görür (satış için stoklarda bulundurulan araziler ve üzerinde iyileştirmeler yapılmış gayrimenkuller vb.).

Cari olmayan varlıklar (sabit kıymetler veya uzun vadeli varlıklar) Bunlar aşağıda, iki kategoride açıklanan UFRS maddi ve maddi olmayan varlıklar oluşur.

UFRS Maddi ve Maddi Olmayan Varlıklar Nelerdir?

Gayrimenkul, Makine ve Teçhizat. işletmenin faaliyetlerinde sürekli olarak kullanılması düşünülen ve ilgili amortismanlar düşüldükten sonra kalan tutarları temsil eden arazi, binalar, makine, teçhizat ve uygun bir şekilde tanımlanmış diğer varlık kategorileridir. UFRS maddi ve maddi olmayan varlıklar; gayrimenkul, makine ve teçhizat maddi veya fiziksel varlıklardır.

Diğer cari olmayan varlıklar, işletmenin faaliyetlerinde sürekli olarak kullanılması düşünülmeyen, fakat, uzun vadeli yatırımlar ve alacaklar, şerefiye, gelecek yıllara ait giderler; patentler, markalar ve benzeri varlıklar gibi uzun süre elde bulundurulması düşünülen varlıklardır. Bu kategori UFRS maddi ve maddi olmayan varlıklar kapsar. Maddi olmayan varlıklar, gayri maddi kişisel mülkiyet kalemleri olarak kabul edilir ve yönetim ve pazarlama becerileri, kredi derecelendirmesi, şerefiye ile çeşitli hak ve araçları (patentler, markalar, telif hakları, imtiyaz hakları ve  sözleşmeleri) içine alır.

Gayrimenkul değerleme uzmanıyım, 2005 yılında İstanbul Gayrimenkul Değerleme ve Danışmanlık A.Ş. yi ortağımla beraber kurduk. SPK ve BDDK lisanslı şirketimde tüm Türkiye'de 150.000'i aşkın gayrimenkul değerleme raporunu iş arkadaşlarımla beraber hazırladık. Türkiye ve Birleşik Krallık'tan değerleme lisansım var. Şimdilerde doktoramı gayrimenkul alanında yapıyorum.

Youtube'da Gayrimenkul Okulu adlı kanalımla bildiklerimi paylaşıyorum:
https://www.youtube.com/gayrimenkulokulu
Gayrimenkul Yazılarımı kişisel bloğumda paylaşıyorum:
https:/www.celalerdogdu.com

0 0 oylar
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

2 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Dilgeş Aslan
Dilgeş Aslan
2 yıl önce

Gayri menkul değerleme uzmanları aynı zamanda makine değerlemesi de yapabiliyorlar mı ve belgelendirilmeleri aynı mevzuat ile mi yapılıyor?

Nurbanu Türgen
Yönetici
Reply to  Dilgeş Aslan
1 yıl önce

Merhaba,
Konu ile ilgili Gayrimenkul Okulu YouTube kanalımızı takibe alabilirsiniz.
İyi günler dileriz!

Back To Top
Ara
2
0
Bu yazıya yorum bırakabilirsiniz...x