skip to Main Content

SPK Lisanslı Gayrimenkul Değerleme Şirketleri Nedir?

SPK Lisanslı Gayrimenkul Değerleme Şirketleri güncel listesiyle SPK nın yayınlamış olduğu listede görebilirsiniz. Bu listede bulunmayan şirketlerin SPK lisanslı yoktur. Gayrimenkul ve buna bağlı hakların değerlemesinde SPK ve BDDK’dan başka yetki veren kurum yoktur. Bu sebeple değerleme hizmeti aldığınız ya da alacağınız şirketlerde bu lisanslardan en az birini mutlaka aramanız gerekir.

SPK Lisanslı Gayrimenkul Değerleme Şirketleri Kim Belirler?

SPK Lisanslı Gayrimenkul Değerleme Şirketleri, SPK tarafından belirlenen şartları sağlamaları halinda SPK’nın yapacağı evrak ve masabaşı incelemeler sonrasında yerinde yapılan incelemeler sonrasında uygunluğa göre şirkete lisans verilir.

SPK Lisanslı ve BDDK Lisanslı Gayrimenkul Değerleme Şirketi hakkında hazırlanmış bu videoyu izleyebilirsiniz. Benzer konuların takibini yapmak için İstanbul Değerleme’nin kanalına üye olmayı unutmayın:

SPK Lisanslı Şirketlerin Denetimi

SPK lisanslı gayrimenkul değerleme şirketlerinin denetimi düzenli aralıklarla SPK’nın ilgili dairesi tarafından yapılır. SPK lisanslı gayrimenkul değerleme şirketi de düzenli aralıklarla SPK’nın ilgili dairesine bildirimler yapar. Böylece şirket SPK tarafından denetim altında tutulur.

Sermaye Piyasası Kurulu Mevzuatı’na Göre Tanım: (Aralık 2010)

Bir gayrimenkulün, gayrimenkul projesinin veya bir gayrimenkule bağlı hak ve faydaların belli bir tarihteki muhtemel değerinin bağımsız ve tarafsız olarak, bu değeri etkileyen gayrimenkulün niteliği, piyasa ve çevre koşullarını analiz ederek uluslararası alanda kabul görmüş değerleme standartları çerçevesinde yazılı olarak raporlayabilecek düzeyde bilgi ve tecrübe sahibi değerleme uzmanları vasıtasıyla takdir edilmesi konusunda faaliyet gösteren ve Kanunda gayrimenkul değerleme kurumu olarak ifade edilen hizmet şirketini, ifade eder.

(Seri: VIII, No: 35)-2/8/2007 değişikliklerini içermektedir.

Bu şirketler SPK’nın resmi sitesinde “Kurumlar” başlığı altında “Gayrimenkul Değerleme Şirketleri” adıyla ilan edilmekte ve güncel tutulmaktadır.

Celal Erdoğdu

Gayrimenkul değerleme uzmanıyım, 2005 yılında İstanbul Gayrimenkul Değerleme ve Danışmanlık A.Ş. yi ortağımla beraber kurduk. SPK ve BDDK lisanslı şirketimde tüm Türkiye'de 150.000'i aşkın gayrimenkul değerleme raporunu iş arkadaşlarımla beraber hazırladık. Türkiye ve Birleşik Krallık'tan değerleme lisansım var. Şimdilerde doktoramı gayrimenkul alanında yapıyorum.

Youtube'da Gayrimenkul Okulu adlı kanalımla bildiklerimi paylaşıyorum:
https://www.youtube.com/gayrimenkulokulu
Gayrimenkul Yazılarımı kişisel bloğumda paylaşıyorum:
https:/www.celalerdogdu.com

0 0 oylar
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
8 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
goknur
goknur
4 yıl önce

yabancilara satlik sitede 3+1 tum hizmetlerin bulundugu avm spor salonu okul hastane vs olan daire arayisindayiz

Hakan Gezgin
Hakan Gezgin
3 yıl önce

BEN GAYRİMENKUL DANIŞMANIYIM.AYDIN KUŞADASINDA ..BU BÖLGEDE HİZMETİNİZ VARMI..

Okan sumertas
Okan sumertas
3 yıl önce

Gayrimenkul değerlendirme konusunda iletişime geçmek istiyorum.

Ahmet
Ahmet
1 yıl önce

Bir 3+1 dairem için SPK lisanlı Gayrimenkul değerleme yaptırmak istiyorum. Bana dönerseniz sevinirim.

Nurbanu Türgen
Reply to  Ahmet
1 yıl önce

Ahmet Bey Merhaba,
Sizinle iletişime geçtik.

İyi günler diliyorum.

Back To Top
Ara
8
0
Bu yazıya yorum bırakabilirsiniz...x
()
x