Skip to content

SPK Değerleme Şirketleri Ne Demek?

Gayrimenkul Değerleme Şirketi mevzuatta bir gayrimenkulün, gayrimenkul projesinin veya bir gayrimenkule bağlı hak ve faydaların belli bir tarihteki muhtemel değerinin bağımsız ve tarafsız olarak, bu değeri etkileyen gayrimenkulün niteliği, piyasa ve çevre koşullarını analiz ederek uluslararası alanda kabul görmüş değerleme standartları çerçevesinde yazılı olarak raporlayabilecek düzeyde bilgi ve tecrübe sahibi değerleme uzmanları vasıtasıyla takdir edilmesi konusunda faaliyet gösteren ve

Lisanslı SPK Değerleme Şirketi

Kanunda gayrimenkul değerleme kurumu olarak ifade edilen hizmet şirketini ifade eder. Bu tanım SPK’nın ilgili tebliğlerinde verilen Gayrimenkul Değerleme Şirketi veya bir başka isimle halk arasındaki diğer adla SPK Değerleme Şirketleri‘ni ifade eder.

SPK Değerleme Şirketleri tanımı bir diğer açıdan bakıldığında pek doğru bir tanım değildir. Bu başlığa yer verme sebebi piyasada şirketlerin bu şekilde anılıyor olmasıdır. SPK bu konuda lisans veren ve denetleyen bir otoritedir. SPK’nın değerleme şirketi bulunmamaktadır. SPK Değerleme Şirketi tanımı bu açıdan doğru olmamaktadır. Sermaye piyasası mevzuatı çerçevesinde değerleme hizmeti verebilmek amacıyla Kurul listesine alınan şirketler bulunmaktadır. SPK’nın resmi sitesinde, değerleme hizmeti vermek üzere yetkilendirilmiş şirketleri görebilirsiniz. İGD, SPK’nın değerleme hizmeti vermek üzere yetkilendirdiği Lisanslı Gayrimenkul Değerleme Şirketi‘nden birisidir.

Not: Burada verilen bilgiler fikir vermek amacıyla hazırlanmıştır. SPK ve BDDK Mevzuatlarında ‘Gayrimenkul Değerleme Şirketleri‘ ile ilgili arama yaparak resmi bilgilere ulaşabilirsiniz.

Gayrimenkul değerleme uzmanıyım, 2005 yılında İstanbul Gayrimenkul Değerleme ve Danışmanlık A.Ş. yi ortağımla beraber kurduk. SPK ve BDDK lisanslı şirketimde tüm Türkiye'de 150.000'i aşkın gayrimenkul değerleme raporunu iş arkadaşlarımla beraber hazırladık. Türkiye ve Birleşik Krallık'tan değerleme lisansım var. Şimdilerde doktoramı gayrimenkul alanında yapıyorum.

Youtube'da Gayrimenkul Okulu adlı kanalımla bildiklerimi paylaşıyorum:
https://www.youtube.com/gayrimenkulokulu
Gayrimenkul Yazılarımı kişisel bloğumda paylaşıyorum:
https:/www.celalerdogdu.com

0 0 oylar
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Back To Top
Ara
0
Bu yazıya yorum bırakabilirsiniz...x