Skip to content

Konut Değerleme Nedir? Nasıl Yapılır?

Ev ekspertiz veya konut değerleme olarak da anılan işlem, bir konutun değerinin takdir edilmesidir. Sadece değerin değil, teknik açıdan incelemelerin de yapıldığı bir işlemdir konut değerleme.

Konut değerleme, Türkiye’de konut değerleme uzmanları veya gayrimenkul değerleme uzmanları tarafından yapılan bir işlemdir. Bu uzmanlar SPK’dan lisans almış uzmanlardır. Bu kişilerin yanında henüz lisans almamış dört yıllık üniversite mezunları veya iki yıllık üniversite mezunları da görev alabilmektedir. Bu kişilere de değerleme elemanı ünvanı verilmiştir. Hazırlanan raporlar, değerleme şirketlerinde kontrolör veya denetmen diye isimlendirilen SPK lisanslı uzmanlarca kontrol edilir ve şirketlerin %10 ve üstünde hissesine sahip olan, sorumlu değerleme uzmanları tarafından kontrol edilerek onaylanır.

Konut Değerleme Raporu Kimler Tarafından Talep Edilir

Konut kredisine başvuranlar, bankalara konut kredisi talebinde bulunduklarında eğer kredi çekmeye müsait bir mali yapıları varsa almayı düşündükleri bu konut için ekspertiz yapılması gereklidir. Bu durumda şubeler, genel müdürlüklerine ekspertiz talebinde bulunurlar. Bankaların genel müdürlüklerinde bulunan ekspertiz bölümleri, daireleri veya departmanları anlaşmalı oldukları firmalardan birisini performansına veya bölgedeki tecrübesine göre sahada görevlendirir.

konut-mimari-proje

Sadece bankalar değil, birçok kurum veya şahıs da konut değerleme hizmetine ihtiyaç duyabilir. Örneğin bir beyaz eşya firması, bayilerine teminat karşılığında mal veriyorsa ipotek alması gerekebilir. Veya hukuki işlemlerde örneğin boşanmalarda veya miras durumlarında da tarafsız ve bağımsız bir uzmanın gayrimenkul değerlemesi yapması gerekebilir. Değerleme yaptırmaya karar veren kurum veya kişi gayrimenkul değerleme şirketi ile irtibata geçerek tapu ve talep formlarını ileterek değerleme yapılmasını isteyebilir.

Değerleme şirketi, operasyonu ile kendi bünyesinde bulunan veya sözleşmeli olarak anlaşmalı olduğu uzmanı ile bir değerleme uzmanını konut değerlemesi için yönlendirir. Yaklaşık 2-3 gün süren süreç içerisinde birçok işlem yapılır.

Konut Değerleme Nasıl Yapılır?

Süreç kısa gözüksede yapılan işlemler hem tecrübe ister hem de zaman ister. 2000 yılından bu yana ülkemizde yapılan bu hizmet (daha öncesinde SPK ve BDDK’nın düzenlediği yapı mevcut değildi) oldukça gelişmiştir. Değerleme talebine alan şirketin değerleme uzmanına yönlendirdiğini belirtmiştik. Sonrasında uzman, değerleme şirketi tarafından sağlanan tapu bilgileri tapu dairesine ve belediyeye gider. Hem tapuda hem de belediye o konuta ait projeleri, kararları, ipotekleri tüm detayları ile kayıt altına alır. Bu bilgiler, gayrimenkul satılmasına engel mi, gayrimenkulün yeri doğru mu, bina üzerinde kararlar var mı gibi değeri ve satışı etkilemektedir.

konut-degerleme-olcum

Sonra gayrimenkulü yerinde incelemeye gider. Gayrimenkulü kiracı, mal sahibi veya yetkili birisi gösterirken değerleme uzmanı da gayrimenkulün tapu ve belediyede bulunan projeleri ile uyumlu olup olmadığını tespit etmek için ölçüler alır. Aldığı ölçüleri çalışma kağıtlarına kaydeder ve daha sonra masabaşında bu ölçüleri projeler ile karşılaştırır. Değerleme için içine girilen konutun içinden örnek fotoğraflar, bina ortak alanından fotoğraflar, binanın dışından ve sokaktan fotoğraflar alır. Alınan bu fotoğraflar hem kontrol yapan hem de raporu hazırlayan değerleme uzmanı için gerekli belgelerdir.

emsal-yontemi-emlakcilar

Değerleme Saha Çalışması

Resmi işlemlerin bir kısmı bitmiş, şimdi değer tespiti için saha araştırması başlamıştır. Eğer uzman sürekli gelmediği bir bölge ise 3-4 emlakçı ile konuşarak bölgedeki satılık gayrimenkulleri ve kiralık gayrimenkulleri öğrenir. Değerlemesi yapılan gayrimenkul hakkında bilgi vermeden, mahremiyeti koruyarak bilgi edinmeye çalışır. Elde ettiği bilgileri yazılı hale getirip bölgede gezer. Gezerken o an satışta veya kiralıkta olan gayrimenkullerin fotoğraflarını çeker ve ofisine döner.

konut-degerleme-uzmani

Ofisine gelen uzman, sahadaki tüm satılık ve kiralıkları arayarak bilgileri yazılı hal getirir. Daha sonra kendi veritabınında o bölgede yaptığı işlemlere bakar. Tüm bilgileri topladıktan ve değer hakkında emin olduktan sonra rapor yazımına başlar.

Bazı kurumların kendilerine ait sistemleri vardır. Kimi kurumlarda ise word-excel serbest formatlar vardır. Her iki yapıda da istenen veriler benzerdir. Tüm veriler yaklaşık 8-10 sayfalık yazı haline getirilir. Fotoğraf, projeler, resmi bazı ekran görüntüleri kamu kurumlarından elde edilir ve kroki ile rapora eklenir.

Tüm hazırlıkları biten rapor, kontrol için gayrimenkul değerleme şirketine iletilir. Gayrimenkul değerleme şirketinde görev alan denetmenler raporu önce benzerleri ile bölgesinde kontrol eder. Değeri için veritabanına başvurur. Daha sonra kontrol amaçlı bölgede bulunan emlakçıları arar ve bilgileri teyid eder. Daha sonra proje üzerinde ölçümler yaparak, ölçülerin doğruluğundan emin olmaya çalışır. Tüm kontroller tamamlandıktan sonra rapor sorumlu değerleme uzmanına gelir.

Sorumlu değerleme uzmanı da, kontrol süreçleriyle benzer aşamaları izleyerek kıymet takdiri ve sonuç cümleleri ile değerleme raporunu tamamlar. Tamamlanan rapor artık hazırdır.  Banka için hazırlandıysa bankaya, kurum veya şahıs için hazırlandıysa ilgililere iletilir.

Bankaya iletilen raporlarda, uzmandan sonra izlenen aşamaların tamamı yeniden izlenir.

Konut Değerleme Raporu

Konut değerleme raporu, yukarıda bahsedilen finansman sürecinden gayrimenkul değerleme uzmanları ve konut değerleme uzmanları tarafından hazırlanmaktadır. İçeriği itibariyle konut değerleme raporu, tapu bilgileri, imar bilgileri, proje bilgileri, gayrimenkulün fiziki bilgileri ve piyasa araştırma bilgileri ve birçok detayı içermektedir.

Gayrimenkul değerleme uzmanıyım, 2005 yılında İstanbul Gayrimenkul Değerleme ve Danışmanlık A.Ş. yi ortağımla beraber kurduk. SPK ve BDDK lisanslı şirketimde tüm Türkiye'de 150.000'i aşkın gayrimenkul değerleme raporunu iş arkadaşlarımla beraber hazırladık. Türkiye ve Birleşik Krallık'tan değerleme lisansım var. Şimdilerde doktoramı gayrimenkul alanında yapıyorum.

Youtube'da Gayrimenkul Okulu adlı kanalımla bildiklerimi paylaşıyorum:
https://www.youtube.com/gayrimenkulokulu
Gayrimenkul Yazılarımı kişisel bloğumda paylaşıyorum:
https:/www.celalerdogdu.com

5 2 oylar
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

71 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
ELVİNA
ELVİNA
6 yıl önce

Merhabalar. Banka 22.01.2018 tarihinde almak istediğim eve ekspertiz gönderdi.Normalde 1 gün içinde cevap gelir dediler.Hala bir cevap yok.Sorum şu 170000 TL değerinde yeni binaya ekspert %80 konut kredisi onayı verir mi ve süreç ne zamanda sonuçlanır? Ekpert eve gittiği halde banka hesabımdan ücreti kesilmemiş.Sizin danışmanlıkta kimse sorularıma cevap vermedi ve telefonu suratıma kapattı.Umarım buradan yardımcı olursunuz.
Teşekkürler.

Serhat menaf
Serhat menaf
5 yıl önce

İyi günler ben % 80 bitmiş bi ara buldum bankadan kredim onaylandın tek iş eksperin görmesi. Bitmemiş daire için ekspertiz fiyatı düşürür mü ? Dairenin bitmesini beklemek mi lazım? Teşekkürler

Mehmet
Mehmet
5 yıl önce

Ben 5 yıl önce kredi kullanarak ev aldım şimdi evi satacam ekspertiz güçlendirme ruhsatı olup güçlendirme iskanı olmadığı için onay vermedi kredi cektigimdede aynı sorun vardı neden farklı veya başka ekspetizde aynı sorunla karsilasirmiyim ne yapmam gerekir

hızır
hızır
5 yıl önce

Merhaba arkadaşlar konut değerleme uzmanları ekspertiz raporlarına imza atabilirler mi

Ümit AYDINLI
Ümit AYDINLI
5 yıl önce

Slm.ben Ümit Meslek yüksek okulu 2 yıllık pazarlama mezunuyum. Konut değerleme lisansı alabilmem için hangi sınavlara girmem gerekiyor. ders modulümü nasıl temin edebilirim ?

özge
özge
4 yıl önce

Merhaba
28.11.2019 tarihinde öğleye kadar satın almak istediğimiz eve expert geldi. Gerekli işlemlerini, kayıtlarını ve verilerini toparlayıp gitti. Bugün (01.11.2019) banka memurunu haber olup olmadığıyla ilgili aradım. Kendisine raporun geldiğini ancak süre dolmadığı için açamıyor olduğunu iletti. Bu şekildeki bilginin doğru olup olmadığını öğrenebilir miyim ? Kredi ile ev almak bu denli zor olmamalı geri dönüş beklemekteyim. Teşekkür ederim.

Oğuz
Oğuz
4 yıl önce

Iyi günler.Bankadan kredi çekip ev alacağız eksper atandı ve evi görmek için içinde kiraci bulunan eve girmek istiyor.Kiraci her gün oyalıyor ev göstermiyor 2 haftalık süreç devam ediyor.Banka üzerinden iletişime geçilen eksper dosyayı evin dıştan çekerek onay verebilir mi? Sonucta mesken göstermek istenmiyorsa eve zorla girilemez.Ne yapılabilir?

Ferhat
Ferhat
Reply to  Celal Erdoğdu
3 yıl önce

Merhaba Celal Bey,
Oğuz beyin bahsettiği durumu bizlerde yaşıyoruz pandemi sürecinden dolayı kiracı şehir dışında ve exper sürecini daireyi gösteremeyeceğimiz için bir türlü başlatamadık. Son bir hafta içerisinde yakın bir dostumuz daire satın alımı için exper süreci başlattı ve gelen 2 experde daire içi fotoğraf çekilmeden raporu tamamlayıp bankaya ilettiler ve kredileri onaylandı. Bu durum pandemi sürecine özgü bir durum mudur diye expere sordum eskidende dışardan rapor yazılabiliyordu gibi ifade ettiler. Bu konu hakkında ki fikirlerinizi merak ediyorum. Teşekkürler

İrfan özmen
İrfan özmen
3 yıl önce

Merhaba

Benim parasını ödediğim bir rapor nasıl eksper şirketi iel banka arasında gizli bir anlaşmaya dönüşüyor bunu anlamış değilim. Kredi onaylansada onaylanmasada para benden çıkıyor. Yani istediğim zaman raporu görebilmem gerekiyor. Burada bir çelişki yok mu?

Mervee
3 yıl önce

Merhaba Oğuz bey,

Daha önce özel banka tarafından gönderilen expertte 95 bin TL konut kredisi çekilebilir onayı verilmişti satın alma işlemi henüz gerçekleşmedi. Şuan kredi oranlarının düşmesiyle devlet bankasından expert gönderme durumumuz oluştu.Sizce bu expertin daha düşük fiyat çıkarma ihtimali olur mu.Konu hakkında desteğinizi talep eder, iyi çalışmalar dilerim

Erdal
Erdal
Reply to  Mervee
3 yıl önce

Merhaba konut kredisi başvurusu da bulundum banka onayladı ekspertiz raporu eve 275 bin TL fiyat verdi banka bunun 247.500 bin TL vermek yerine banka 200 bin verdi 180 bin kullana bilirsiniz diye cevap verdi benim alacağım ev 275 bin TL neden böyle birşey oldu anlamış değilim burda sorun bankada degilmi 1000 bin TL ben ekspertiz parası ödedim burda satici ve alıcı da sorun yok ekspertiz de de sorun yok sorun bankada o zaman ben o 1000 TL mı almak istiyorum çünkü banka ekspertiz verdiği 275 bin TL paranin karşılığında 95 bin TL kesmiş oluyor şaka gibi bana baştan söyleyin size bu fiyat çıkar veya size kredi çıkmaz diye bilirdi neden ben 1000 TL boşa vereyim sizden ricam paramı nasıl alırım

ykurt
Editor
Reply to  Erdal
3 yıl önce

Kredi başvurunuzda kabul ettiğiniz koşulları irdelemelisiniz!

ykurt
Editor
Reply to  Erdal
3 yıl önce

Kredi başvurunuzda imzaladığınız Sözleşme maddelerini incelemenizi öneriririm

ercan
ercan
3 yıl önce

Merhaba,

Avantajlı konut kredisinde sıfır evler için 0,64 , 2. el için 0,74 faiz belirtilirken,

Bahsedilen sıfır ev tanımı nedir?

* Yapı Müteahhidinden satılması mı?
* İskan tarihinden itibaren 1 yıl içerisinde satılması ?
* 1 yılı aşkın süre geçse dahi hiç kullanılmamış olması mı?

sıfır ve 2. el iki daire arasında kararsız kaldım.
Bina yaşı 2 yıl ancak hiç kullanılmamış. hangi durumda değerlenir bilgi verebilir misiniz.

İyi çalışmalar.

ykurt
Editor
Reply to  ercan
3 yıl önce

Merhaba Ercan Bey,
İster mütaahhit ister kat karşılığı daireleri edinmiş arsa sahibi olsun; her ikisi de sıfır ev tanımına girer.
Satın alacağınız dairenin değerlenmesi o lokasyonun dinamiği ile ilgili bir arz/talep meselesidir.
Mesela Metro, Marmaray, Finanskent gibi yeni ilan edilen proje ve uygulamalarla birlikte gelecekte yeni bir çekim merkezi oluşturmak demektir. Dolayısıyla bu lokasyonlarda alacağınız bir gayrimenkulün hikayesi olduğundan talebin güçleneceğini; değerleneceğini varsayabiliriz…
Bilgilerinize

Furkan
Furkan
3 yıl önce

Merhaba daha önce hiç kullanılmamış sıfır daire üzerinde daire hissedarları arasında hak devri söz konusu konut hiç kullanılmamış ve sıfır durumda bu devir konutun 2.ele dönüşmesine neden olurmu güncel sıfır ev kredi imkanından faydalanabilirmiyiz?

ykurt
Editor
Reply to  Furkan
3 yıl önce

Furkan Bey,
Hak devri demek, hisse satışı demek.
Daire kullanılmasa da ikinci el demek.

Buket
Buket
3 yıl önce

Merhaba,

Alacağımız daire mütahitten ancak içerisinde kiracı var. Kredi kullanacağımız için ekspertiz tarafından daha önce satıl olmadığı için sıfır daire olarak değerlendirilir mi?

Teşekkürler

ykurt
Editor
Reply to  Buket
3 yıl önce

Kira kontratını üzerinize alıp, mütaahhitten sıfır ev kredisiyle alabilirsiniz.

ümit
ümit
Reply to  Buket
3 yıl önce

Merhaba, başvurunuz nasıl sonuçlandı, sıfır daire?

Ümit
Ümit
Reply to  Buket
1 yıl önce

Sonuç ne oldu acaba

Gamze
Gamze
3 yıl önce

Merhabalar
Bir ev için ev sahibi ile anlaştık.tapudaki arsa payını hesapladığımda 25 metrekare çıkıyor. Ancak oturma raporunda 88 metrekare yazıyor. Eksper bugün gelip eve baktı ve evşn metrekaresinşn önemli olduğunu belirtti. Eksper bu evin metrekaresini hangisini baz alarak hesaplıyor

ykurt
Editor
Reply to  Gamze
3 yıl önce

Eksper evin plan/proje/iskan vs belgeleri inceliyor; uyumsuzluk görmesi halinde ölçümler yapar. Tapuda gördüğünüz arsa payı dağılımıdır.

Cuma
Cuma
3 yıl önce

Raporda eksık geldı tekrar exper raporunu degerlendırme ye girdire bilir miyiz girerse yınemi exper ucretı odeyecegız

ykurt
Editor
Reply to  Cuma
3 yıl önce

Banka raporu kabul etmişse yapabileceğiniz birşey olmaz

Çiğdem Tekmil
Çiğdem Tekmil
3 yıl önce

Merhaba biz bi ev almak istiyoruz yaşı 29 binanın birde bina etrafı pek temiz kullanılmamış konum olarak guzel experts gelip evin içine de bakıcak mı eşim sordu ev sahibi veya bende gelicekmiyim ekspertiz geldiği zaman Hayır demişler onlar gelip kendileri bakıyor demiş evin içine bakmadan nasıl nasıl değer verirler olur mu öyle

ümit
ümit
3 yıl önce

Merhaba, bizde de Buket hanımla aynı durum var. Bizim olmayan ve içinde oturmadığımız dairenin kira kontratını nasıl üzerimize alıcaz anlamadım?

mevlüt çetin
mevlüt çetin
3 yıl önce

Sayın yetkili
Kentsel dönüşüm kapsamında Belediye tarafından hak sahiplerine devredilen konutlar sıfır konut kapsamında sayılır mı, çok acil bilgiye ihtiyacım var. Cevaplarsanız çok mutlu olurum. Tapunun beyanlar hanesinde Belediye tarafından A şahsına tahsisi yapılmıştır denilmektedir.

Teşekkür ederim.

Serhat
Serhat
3 yıl önce

Iyi gunler dairemi satıp sıfır daire alıyorum dairemi sattigim icim eşyalarımı yeni daire taşımak zorunda kaldım. Halkbankasindan eksper geldi 0 daire olarak banka kredi kullandirmaz dedi yapabilecegimiz birşey varmi acaba

...
...
Reply to  Serhat
3 yıl önce

bizde aynı durumdayız siz ne yaptiniz

Mehmet
Mehmet
3 yıl önce

Mrb.ben sıfır konut için kredi başvurusunda bulundum.ekspertiz dairenin içini fotoğrafını çekmeden sadece dış cepheyi çekmiş.gerekçe ise binanın tamamlanmamış olması.halbuki ben örnek daireyi satın almıştım.bu durumda ne yapabilirim.

T.ince
T.ince
3 yıl önce

Merhaba. 168 binlik bi ev için 60 bine ihtiyaç vardi. Bankaya başvurduk Exper geldi eve baktı 100 bin fiyat biçti. Yalnız bankada evin satılamaz yazan bir ifade olduğunu bunun sıkıntı çıkardığını belirtti. Exper sıkıntı olmayacağını belirtmiş ama banka sizin guvenceniz için krediyi bu sebepten veremeyebiliriz dedi. Ev üzerinde icra falan yok neden çıkar bu satılamaz ifadesi.

Ali
Ali
3 yıl önce

Merhaba
Bizim arsamız vardı 2 daire karşılığında müteahhite verdik dairelerden birisini ben kendi üstüme alıp esnaf kefaletten kredi kullanacağım ancak satış bedelini 150 bin gösterdik banka tapudaki satış bedelinemi bakıyor yoksa eksperin belirlediği değeremi evin piyasa değeri 250 – 280 arası şimdiden teşekkür ederim

Halil DEMİR
Halil DEMİR
3 yıl önce

KDU İÇİN Spl sınavını geçtim bundan sonraki aşama ne yapmalıyuım ,bankada konut satışlarında exper olarak çalışabilirmiyim

Bulent Yilmaz
Reply to  Halil DEMİR
3 yıl önce

Tecrübe şartını sağlamalısınız.

Veli
Veli
2 yıl önce

Merhabalar . Ben katılım evlerinden olan bir firmadan çekilişle evin parasını almaya hak kazandım . Sözleşmemde Exper yapılacak ibaresi olmamasına rağmen benden Exper yaptırmamı zorunlu tuttular . Benim de evim 190 hanelik büyük bir site içersinde . İnşaat firması da evlere Devlet bankası ile anlaşarak toplu expertiz yaptırmış . Anlaşmış olduğum firma devlet bankasının yapmış olduğu Experi kabul etmiyor . Böyle bir yasal hakları var mı ? Bana diyorlar ki şirketimizin anlaşmış olduğu profesyonel expertiz var 1300 tl para yatıracaksın onlar gelip bakacak . Devlet bankasının yapmış olduğu 86 sayfalık Exper raporunu kabul etmediğinize dair yazılı bir beyan verin diyorum onu da kabul etmiyorlar böyle bir yetkimiz yok diyorlar . Ne yapmam gerekiyor yardımcı olursanız çok teşekkür ederim şimdiden teşekkürler

Nurbanu Türgen
Yönetici
Reply to  Veli
1 yıl önce

Merhaba,
Konu bilgimizin dışındadır, firmanızdan takip edebilirsiniz.
İyi günler dileriz!

Öztürk
Öztürk
2 yıl önce

Merhaba. Expertiz raporları sadece bankaya mi bilgi olarak gider yoksa devletin vergi, belediye tapu vs gibi kurumlarına da bilgi gidermi acaba? Şimdiden teşekkür ederim

Last edited 2 yıl önce by Öztürk
Nurbanu Türgen
Yönetici
Reply to  Öztürk
1 yıl önce

Merhaba,
Konuyu banka şubenizden takip edebilirsiniz.
İyi günler dileriz!

Erkan zengin
Erkan zengin
2 yıl önce

Merhaba topraktan girdiğim daireye banka eskper yolladı içinde yeni alıp kurdurduğum eşyam var diye ilk satış kısmına hayır yazmış eksper rapor da düzeltme yapılamaz dediler ne yapmam gerekir sıfır daireme sıfır konut kredisinden faydalamıyorum…

Nurbanu Türgen
Yönetici
Reply to  Erkan zengin
1 yıl önce

Merhaba,
web sitemizde yer alan danışmanlık eğitimlerimiz sayfasını inceleyebilirsiniz.
İyi günler dileriz!

ŞULE
ŞULE
2 yıl önce

ANKARA’DA BİR MİKTARI ELDEN BİR MİKTARI DA BANKA KREDİSİ İLE EV ALACAĞIM.EMLAKÇIDA EV SAHİBİYLE 15 ARALIK TARİHİNE KADAR SÖZLEŞME YAPTIK ANCAK EKPERTİZ İŞLEMLERİ UZADI VE EV SAHİBİ PARASININ DEĞER KAYBETTİĞİNİ SÖYLÜYOR.CAYMA HAKKI VAR MIDIR? BEN EV SAHİBİNİ ELDEN PARA VERSEM VE İMZASINI ALSAM RESMİ KABUL EDİLİR Mİ?

Nurbanu Türgen
Yönetici
Reply to  ŞULE
1 yıl önce

Merhaba,
Konu ile ilgili Gayrimenkul Okulu YouTube kanalımızı takibe alabilirsiniz.
İyi günler dileriz!

Mahmut RIZA 05424281553
Mahmut RIZA 05424281553
2 yıl önce

(1969 yılı) Makina mühendisiyim.yaklaşik 20 yıldan beri Yapı Denetim işinde çalışıyorum.

Ev expertiz belgesi alabilirmiyim.Bu işte çalışmak istiyorum.
Selam ve Saygılarımla….
Mahmut RIZA
Mak.Müh.

Nurbanu Türgen
Yönetici
Reply to  Mahmut RIZA 05424281553
1 yıl önce

Merhaba,
Konu ile ilgili Gayrimenkul Okulu YouTube kanalımızı takibe alabilirsiniz.
İyi günler dileriz!

Celal koçak
Celal koçak
2 yıl önce

Sıfır ev alırken expertiz değeri en fazla mütahitin belirttiği tapudaki rayiç bedel üzerinden mi oluyor. Mütahitten el değiştirmesi mi gerekiyor yeniden değerleme için

Nurbanu Türgen
Yönetici
Reply to  Celal koçak
1 yıl önce

Merhaba,
web sitemizde yer alan danışmanlık eğitimlerimiz sayfasını inceleyebilirsiniz.
İyi günler dileriz!

Metin
Metin
2 yıl önce

Merhaba ben 2 yıl şantiye deneyimi olan bir mimarın Exper olmam için ne tür şartlar bulunuyor internetten araştırınca elle tutulur bişey bulamadım ve burdan aylık tahmini ne kadar gelir elde edebilirim. Teşekkürler

Nurbanu Türgen
Yönetici
Reply to  Metin
1 yıl önce

Merhaba,
web sitemizde yer alan danışmanlık eğitimlerimiz sayfasını inceleyebilirsiniz.
İyi günler dileriz!

Haydar
Haydar
1 yıl önce

Merhaba biz sıfır bir daire aldık emlakçı sözleş eyi hazırladı ve imzaladık krediye başvurduk o esnada eşyalarınızı eve taşımaya başladık eksper geldi fotoğraf çekti gitti bankaya gittik krediyi kullanmak için eksper evin içinde eşya oldugu için ikinci el olarak yazmış 1.20 krediniz 1.30 çıktı ev sıfır 2019 da yapılmış ama hiç satış görmemiş ne yapmamız gerekiyor

Nurbanu Türgen
Yönetici
Reply to  Haydar
1 yıl önce

Merhaba,
web sitemizde yer alan danışmanlık eğitimlerimiz sayfasını inceleyebilirsiniz.
İyi günler dileriz!

Nedime güner
Nedime güner
1 yıl önce

Telefon numaranızı istiyorum

Nurbanu Türgen
Yönetici
Reply to  Nedime güner
1 yıl önce

Merhaba,
web sitemizde yer alan iletişim sayfasından telefon numaramıza ulaşabilirsiniz.
İyi günler dileriz!

Rdvn
Rdvn
1 yıl önce

Merhabalar;
0,99 konut kredisine müracaat ettim. Fakat kat karşılığı yapılan daireler müşterek tapuluydu. Ev sahibi trampa işlemi yaparak konutu bana satıyor.yapılan trampa işlemi yasal olarak konutu sıfır olmaktan çıkarıyor mu? Banka memuru böyle bir durumun olabileceğini söyledi.

Nurbanu Türgen
Yönetici
Reply to  Rdvn
1 yıl önce

Merhaba,
web sitemizde yer alan danışmanlık eğitimlerimiz sayfasını inceleyebilirsiniz.
İyi günler dileriz!

Aysel Özdemir
Aysel Özdemir
1 yıl önce

Merhaba bizden emlakçı konut değerlendirme yetkisi vermemizi istedi ama bizi kandırmasın dan korkuyoruz böyle birşey olabilirmi bu formla satış yetkisi vermiyoruz dur umarım

Nurbanu Türgen
Yönetici
Reply to  Aysel Özdemir
1 yıl önce

Merhaba,
web sitemizde yer alan danışmanlık eğitimlerimiz sayfasını inceleyebilirsiniz.
İyi günler dileriz!

Ahmet
1 yıl önce

Merhaba, bir hafta önce bir ev aldık. Kirada bulunduğumuz evi bosaltmamiz gerekiyordu. Mecburen eşyaları aldığımız eve taşımak zorunda kaldık. Aldığımız ev sıfır daire ama bazı arkadaşlar evde eşya olduğundan dolayı evin ekspertizi yapıldığında sıfır daire görünmeme ihtimali var dediler. Ne derece doğru içinde eşya olan ev sıfır ev olmaz mı? Eşyaları düzenlemedik, dağınık bir şekilde duruyor.

Hakan
Hakan
Reply to  Ahmet
11 ay önce

Sonuç ne oldu acaba?İçinde Sıfır eşya olan ev sıfır ev kredisi alamaz mı?

Fatih
Fatih
1 yıl önce

Almayı düşündüğüm konutta kiracı var. Eksperi eve almama ihtimali var. Dışarıdan ekspertizi banka onaylamıyormuş. Böyle bir durumda hukuksal anlamda nasıl bir yol izleniyor? Bilginiz var mı?

Back To Top
Ara
71
0
Bu yazıya yorum bırakabilirsiniz...x