Skip to content

Gayrimenkul Değerleme Uzmanı Nedir?

Bir gayrimenkulün, gayrimenkul projesinin veya bir gayrimenkule bağlı hak ve faydaların değerlemesini yapacak gayrimenkul değerleme şirketleri tarafından istihdam edilen veya gayrimenkul değerleme şirketleri ile sözleşme imzalamak suretiyle değerleme hizmeti veren ve Kurulun (SPK) lisanslamaya ilişkin düzenlemeleri çerçevesinde kendilerine Gayrimenkul Değerleme Uzmanlığı Lisansı verilen kişilere gayrimenkul değerleme uzmanı adı verilmektedir.

Gayrimenkul Değerleme Uzmanı ne demek ve nasıl olunur? Bu konuda hazırladığımız videoyu izleyebilirsiniz. Bu ve benzer videolardan ilk haberdar olmak için İstanbul Değerleme’nin YouTube kanalına abone olmayı unutmayın:

Uluslararası Değerleme Standartları

UDES’e göre:

Gayrimenkul Değerleme Uzmanı, değerlemeyi yapabilmek için gerekli kalite, ehliyet ve deneyime sahip kişidir. Bazı ülkelerde Değerleme Uzmanı olarak çalışmak için bir lisansa sahip olmak gerekir.

Gayrimenkul Değerleme Uzmanı

  • Kabul görmüş bir öğretim merkezinden veya eşdeğer akademik niteliği olan bir kurumdan uygun bir öğrenim derecesi almış,
  • pazarda ve varlık kategorisinde değerleme yapabilecek düzeyde deneyim ve beceri kazanmış,
  • güvenilir bir değerleme yapmak için gerekli kabul edilmiş metot ve teknikleri bilen, anlayan ve doğru bir şekilde kullanabilen,
  • tanınmış bir ulusal profesyonel gayrimenkul değerleme kurumunun üyesi olan,
  • kariyeri süresince profesyonel bir eğitim programı takip eden ve bu Davranış Kurallarının gereklerini yerine getiren, itibarlı bir kişidir.

Eğer, bir ülkede yukarıda tanımlanan akademik niteliklere sahip olunabilecek ortam yoksa, Değerleme Uzmanı değerleme alanında yeterli düzeyde eğitim ve deneyime sahip bulunmalı ve kabul görmüş bir ulusal değerleme kuruluşunun üyesi olmalı veya devlet tarafından lisans verilmiş ya da mahkemeler veya eşdeğer statüdeki bir makam tarafından atanmış olmalıdır.

Bazı ülkelerde Gayrimenkul Değerleme Uzmanı olarak çalışmak için yasa uyarınca bağımsız bir kuruluş tarafından verilecek lisans veya Sertifikaya sahip olunması gereklidir.

Kurum Içi (Iç) Gayrimenkul Değerleme Uzmanı, varlıkların sahibi işletmenin veya mali kayıtlarını ve/veya raporlarını hazırlayan muhasebe firmasının çalışanıdır. Iç Gayrimenkul Değerleme Uzmanı genelde bu Davranış Kuralları’nın gerektirdiği, profesyonel tarafsızlık ve bağımsızlık ilkelerini karşılayacak kapasitede olmakla birlikte, kamuya yapılacak açıklamalar ve ilgili düzenlemeler nedeniyle bazı tip görevlerde bağımsız Gayrimenkul Değerleme Uzmanının yerini tutmayabilir.

Kurum Dışı (Dış) Gayrimenkul Değerleme Uzmanı, herhangi bir iştiraki ile birlikte müşteri şirketle, müşteri namına hareket eden temsilciyle veya görevin konusuyla maddi bir bağı olmayan kişidir.

Uluslararası Değerleme Standartlarına göre görev alan tüm Değerleme Uzmanlarının bu Davranış Kurallarında belirtilen tarafsızlık, mesleki objektiflik ve açıklık kurallarına uymaları gerektiğinden, bir çok görevde bağımsızlık şartlarını da karşılamaları zorunludur. Bazı müşterilerde ve belli ülkelerde Bağımsız Değerleme Uzmanı terimine özel şartlar altında yasalar ve hukuki düzenlemelerle bazı ek kısıtlamalar getirilebilir. Bu kuralların amacı bu kuralların gerektirdiği bağımsızlık standardından farklı bağımsızlık ölçüleri tanımlamak değildir.

Gayrimenkul değerleme uzmanıyım, 2005 yılında İstanbul Gayrimenkul Değerleme ve Danışmanlık A.Ş. yi ortağımla beraber kurduk. SPK ve BDDK lisanslı şirketimde tüm Türkiye'de 150.000'i aşkın gayrimenkul değerleme raporunu iş arkadaşlarımla beraber hazırladık. Türkiye ve Birleşik Krallık'tan değerleme lisansım var. Şimdilerde doktoramı gayrimenkul alanında yapıyorum.

Youtube'da Gayrimenkul Okulu adlı kanalımla bildiklerimi paylaşıyorum:
https://www.youtube.com/gayrimenkulokulu
Gayrimenkul Yazılarımı kişisel bloğumda paylaşıyorum:
https:/www.celalerdogdu.com

0 0 oylar
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

25 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
özlem
özlem
6 yıl önce

gayrimenkul değerleme uzmanılığı sınavı hakkında bilgi verebilir misiniz?

Bilal
Bilal
5 yıl önce

3 yil tecrube veya 3 yil Staj zorunlulugu oldugunu duydum by dogru mu acaba

kerem
kerem
5 yıl önce

Merhaba,
bu ay içerisinde sınavlarda başarı sağlayarak lisans müracatı yaptım ve gayrimenkul değerleme lisansı tarafıma ulaştı. 3 yıl tecrübe şartı hangi koşullar için aranmaktadır? gayrimenkul değerleme lisansına sahip kişilerin 3 yıl tecrübe şartını sağlamaları ve henüz sağlamamış olmaları arasındaki farklılık nedir?

Ziya
Ziya
Reply to  Celal Erdoğdu
3 yıl önce

3 yıl deneyim nasıl bir eğitimle aşılır

Yasin
Yasin
5 yıl önce

Gayrimenkul değerleme uzmanını bekleyen zorluklar nelerdir istihdam açısından ve yeni başlayan uzmanın çalışma şartları nasıldır ve tamamen bu alanda kariyer yapmak isteyen uzman sektörde isim yapabilir mi sizce vereceğiniz cevaplar için şimdiden çok teşekkür ederim iyi çalışmalar

Hasan Ceyhan
Hasan Ceyhan
5 yıl önce

Harika doyurucu bir yorum; Gayrimenkul değerleme şirketi kurucularından istenilenler hakkında bilgi verirseniz sevinirim. kolay gelsin

Murat
Murat
5 yıl önce

Mrb celal Bey. Belgeyi alıp uzman olmak istiyorum. Bu sene mezun olacağım inşallah. Spk lisanslama almaya ihtiyaç var mı sizce düzey 1-2-3. Bi de ilk başladığımız da maaşlar nasıl olur. Belgeyi almadan bunu konuşmak biraz saçma ama 3 yıl deneyim şartı var bu süreç nasıl olur bilgi verirseniz sevirinim.

İlker
İlker
4 yıl önce

Hocam merhaba. 4 yıl bankacılık, 5 yıl da finans aracı kurum deneyimim var, satış pozisyonundayım, 34 yaşındayım ve bu işin özellikle mali kriz nedeniyle benim için miadı doldu. Kesinlikle yürümüyor ve zaten satış sonsuza dek yapılabilecek bir iş değil. İşletme mezunuyum, finans yüksek lisansım da var. Gayrimenkul değerleme lisansı ve gerekli eğitimleri alıp en temel seviye de olsa başlamak ve bu alanda yürümek istiyorum. Ben çok kararlıyım ama yukarıda belirttiğim niteliklerim ve deneyimim gözönünde tutulduğunda sizce doğru bir karar gibi mi? Maaşın gerçekten önemi yok çünkü bu işin bu haliyle bana çok uygun olduğunu ve beni önceki satış işimden kat be kat mutlu edeceğini düşünüyorum. Spl için kitapları aldım ve ders çalışıyorum bile. Gerçekten morala ihtiyacım var ve bu meslek hakkında neredeyse kimsenin bilgisi yok, olanın da bilgisi aşırı kısıtlı ve kulak dolgunluğu şeklinde. Şimdiden çok teşekkürler, saygılarımla.

AYŞE
AYŞE
4 yıl önce

Merhaba,
Ankara Üniversitesi Gayrimenkul Geliştirme ve yönetimi bölümü öğrencisiyim bu mesleğin ilk lisans eğitimini tamamlayarak mezun olacağız açıkçası bu kadar fazla gayrimenkul değerleme uzmanı varken biz asıl bölümün lisans eğitimini alanlar için mesleğin geleceğini merak ediyorum bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim iyi günler diliyorum.

ORKUN
ORKUN
Reply to  Celal Erdoğdu
4 yıl önce

CELAL BEY İNŞAAT MÜHENDİSİYİM 3 YILLIK E DEVLETTE TECRÜBEM VAR ,BU ŞEKİLDE 3 YILLIK TECRÜBE ŞARTINI SAĞLAMIŞ OLUYOMUYUM?GAYREMENKUL DEĞERLENDİRME UZMAN LİSANS SINAVINA GİRMEM YETERLİ Mİ

Cem Yıldız
Cem Yıldız
4 yıl önce

Merhaba Celal Bey,
An itibariyle lisans almaya hak kazanan adaylara Gayrimenkul Değerleme Uzman Yardımcısı ünvanı veriliyor.
Bu ünvan ile yani 3 yıllık tecrübe şartı henüz tamamlanmamışken Rics’ e başvuru yapılabiliyor mu, SPL tarafından düzenlenen belge ve ünvanı Rics tanıyor mu ?
Değerli bilgi ve açiklamalarınız için şimdiden teşekkür ederim,
Saygılarımla

Cem Yıldız
Cem Yıldız
Reply to  Celal Erdoğdu
4 yıl önce

Merhaba Celal Bey,
Öyleyse Türkiye’ den alinan lisansin Rics düzeyinde bir anlam ifade etmediğini mi düşünmeliyiz ?
Sanırım burada yapılacak tecrübede böyle olunca anlam ifade etmeyecektir.
Saygılarımla,

Can Yüce
Can Yüce
2 yıl önce

Celal bey sizi uzun zamandır takip ediyorum.Yakında Spl GM Değerleme Uzmanı belgemi alacağım.Bir değerleme şirketinde tamzamanlı görev alma niyetim yok.Anadolunun büyük bir kentinde Bağımsız olarak bir ofis açıp danışmanlık yapmak istersek;
Bu durumda Hizmet alanına giren konuları ve bu alanda göremediğimiz olabilir mi diye tavsiyelerinizi almak isterim.Halen müstakil yapılar üretip satışını yapıyorum.
ilginize teşekkür ederim.

Nurbanu Türgen
Yönetici
Reply to  Can Yüce
1 yıl önce

Merhaba,
web sitemizde yer alan danışmanlık eğitimlerimiz sayfasını inceleyebilirsiniz.
İyi günler dileriz!

Back To Top
Ara
25
0
Bu yazıya yorum bırakabilirsiniz...x