Skip to content

Gayrimenkul Değerleme Nedir?

Gayrimenkul değerleme ile gayrimenkule kıymet takdir etme anlaşılır bununla birlikte gayrimenkul her zaman bir yapıdan oluşmaz bir takım haklar da gayrimenkule bağlıdır ve bu kıymet takdirine bu haklar da dahil edilerek gayrimenkul değerleme işlemi gerçekleştirilir.

Değerleme

Değerleme, kıymet takdir etme anlamına gelen ekspertiz olarak da anılan işleme verilen addır. Türkiye için 2000’lerden bu yana gündemde olmayan başlayan terim ile sigorta eksperlerinin düzenledikleri ekspertiz raporlarından ayrılır. Değerleme daha çok gayrimenkul, makine, gemi, şirket ve marka için kullanılır.

Gayrimenkul Değerleme

Gayrimenkulün yani bir taşınmazın emlağın değerinin tespit edilmesidir. Emlak değerleme olarak da söylenilebilir. Ekspertiz olarak da anılan bu işlem Türkiye’de lisanslı uzmanlar tarafından yapılmaktadır. Sadece mahkemelerde lisanslı uzman arayışı halen gerekmemektedir. Şeffaflaşan ticari aktviteler ve profesyonelliğe verilen kıymetle birlikte Türkiye’de gayrimenkul ekspertizi lisanslı uzmanlar tarafından yapılmaya devam edecektir.

Değerleme ve gayrimenkul değerleme hakkında merak ettiğiniz konuları bu videoda bulabilirsiniz. Benzer videolardan haberdar olmak için İstanbul Değerleme’nin YouTube kanalına abone olmayı unutmayın:

Gayrimenkul Değerleme Uzmanı

Gayrimenkul Değerlemesi mesleğini bankalar ve tüm kamu otoriteleri nezdinde lisanslı olarak yapmayı kendisine meslek edinmiş ve SPK’nın verdiği SPL tarafından düzenlenen sınavlarda başarılı olmuş ve gayrimenkul değerleme uzmanı lisansını almış kişilere denilir. Gayrimenkul Değerleme Uzmanı olan kişiler TDUB’a üye olarak üyelik belgelerini alır ve lisanslarını aktif olarak kullanırlar. Üyelik belgesi olmayan uzmanlar pasif durumda olur ve aktif konumda olana dek imza atamazlar. TDUB a düzenli üyelik bedeli ödeyen uzmanlar aktif olup imza atabilirler. Bir diğer lisans da Konut Değerleme Uzmanlığı’dır. Adından da belli olduğu üzere yetki alanı biraz daha dardır. Konutlar için hizmet vermesi düşünülen ve konut kredileri için hazırlanmış bir lisanstır. Türkiye’de basamak lisansı olarak kullanılmaktadır.

Gayrimenkul Değerleme Şirketi

SPK ve/ya BDDK tarafından verilen lisanslarla şirketler lisanslanabilmektedir. Bunların koşullarını SPK ve BDDK belirlemekte ve sirkü ve tebliğler ile güncellemektedir. Gayrimenkul Değerleme Şirketleri arasında lisansı olmayan şirketlerin müşavirlik şirketinden farkı yoktur. Eğer bu müşavirlik şirketi SPK Lisanslı Gayrimenkul Değerleme Uzmanı’na aitse bu durumda şirketi değil kendisi lisanslıdır. SPK ve BDDK’nın kurumlar sayfasında Gayrimenkul Değerleme Şirketleri listelerinden güncel şirketleri takip edebilirsiniz.

Örnek değerleme raporu, SPK lisanslı değerleme şirketleri gibi birçok konuda yazılmış makalelerimiz okumak için SSS bölümünü incelemeyi unutmayın.

Gayrimenkul değerleme uzmanıyım, 2005 yılında İstanbul Gayrimenkul Değerleme ve Danışmanlık A.Ş. yi ortağımla beraber kurduk. SPK ve BDDK lisanslı şirketimde tüm Türkiye'de 150.000'i aşkın gayrimenkul değerleme raporunu iş arkadaşlarımla beraber hazırladık. Türkiye ve Birleşik Krallık'tan değerleme lisansım var. Şimdilerde doktoramı gayrimenkul alanında yapıyorum.

Youtube'da Gayrimenkul Okulu adlı kanalımla bildiklerimi paylaşıyorum:
https://www.youtube.com/gayrimenkulokulu
Gayrimenkul Yazılarımı kişisel bloğumda paylaşıyorum:
https:/www.celalerdogdu.com

0 0 oylar
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Back To Top
Ara
0
Bu yazıya yorum bırakabilirsiniz...x