Skip to content

Ekspertiz Raporu Örneği İndir

Ekspertiz rapor örneği, öncelikle ekspertiz raporu nerelerde kullanılır bunu ifade etmekte fayda var. Varlıkların yeniden değerlendirilmesinde, finansman kullanımında, birleşmelerde, devralmalarda teminatların değer tespitinde, borçların yeniden yapılandırılmasında, alacakların takas yolu ile azaltılmasında, proje değeri analizlerinde, en iyi ve en yüksek analiz ihtiyaçlarında, gayrimenkul yatırım ortaklıklarının varlık hareketlerinde doğru ve güvenilir ekspertiz raporu çok büyük önem taşımaktadır.

Bu videoda ekspertiz raporunun tamamını görebilirsiniz. Benzer videoları görmek ve yayınlanan videolardan haberdar olmak için İstanbul Değerleme’nin Youtube kanalına abone olmayı unutmayın:

Ekspertiz Raporu Örneği ve Sayfaları

Ekspertiz raporlarının bir ve ikinci sayfasında (raporun uzunluğu, detayı yani formatına göre bu numaralar değişmektedir)

 • Gayrimenkulün tapu bilgileri
 • İmar bilgileri: Ruhsat bilgileri, konum adres bilgileri, malik bilgileri
 • Adres bilgileri, UAVT, XY koordinatları
 • Sigorta değeri / DASK değeri

Ekspertiz Raporu Tanım Sayfası

Ekspertiz raporlarının üçüncü ve dördüncü sayfasında:

 • Gayrimenkulün konumu; ulaşım imkanları, krokisi, adresi.
 • Gayrimenkulün özellikleri; yapı cinsi, inşaat yılı, eskime oranı, iç dekorasyon özellikleri.
 • Olumlu ve olumsuz özellikleri

Ekspertiz Raporu Değerleme ve Hesaplar Sayfası

Ekspertiz raporunun beşinci ve altıncı sayfalarında:

 •  Değerleme standartlarına atıflar
 • Değer tanımları
 • Metodoloji ve değere yaklaşımlar
 • Gayrimenkule emsal gayrimenkuller
 • Maliyet hesapları
 • Gelir hesapları
 • Değerin oluşumu ve sonuç cümlesi

Ekspertiz Raporu Fotoğraf ve Görseller Sayfası

Ekspertiz raporunun bundan sonraki sayfalarında

 • İmar durum fotoğrafı
 • Proje fotoğrafları
 • Tapu kopyası
 • Tapu takyidat ‘Takbis’ kopyası
 • Gayrimenkulün çevresinden fotoğraflar
 • Gayrimenkulün içinden fotoğraflar
 • Harç ve makbuzlar
 • Eksperlerin lisans belgeleri
 • Eksperlerin kısa özgeçmişleri

İGD, sizler için ekspertiz raporu örneği hazırladı. Bu rapor örneği sizlere fikir vermek amacıyla hazırlanmış bir örnektir. Bu linkten örnek konut raporu bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Dilerseniz aşağıda da görebilirsiniz:

Uyarı: Buradaki bazı bilgiler SPL’nin sayfasından alınmıştır. En doğru ve en güncel bilgi SPL sayfasından edinilebilir.

İlginize: Şimdiye kadar yapılan 230’u aşkın soruya, tek tek cevap verildi. Genel sorular üzerinden gayrimenkul değerleme hakkında birçok video çekildi. Tüm bu birebir cevaplar ve genel hazırlanmış video içerisinde sizin durumunuza özel/yakın cevaplar bulunmaktadır. Sayfamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Bundan sonra verilen cevaplar arasında cevap arayabilir veya diğer kullanıcıların cevap vermesi için yorum yazmaya devam edebilirsiniz. Bu yazıya yapılan yorumlar 05.03.2021 itibariyle, website yetkilileri tarafından yanıtlanmayacaktır.

Gayrimenkul değerleme uzmanıyım, 2005 yılında İstanbul Gayrimenkul Değerleme ve Danışmanlık A.Ş. yi ortağımla beraber kurduk. SPK ve BDDK lisanslı şirketimde tüm Türkiye'de 150.000'i aşkın gayrimenkul değerleme raporunu iş arkadaşlarımla beraber hazırladık. Türkiye ve Birleşik Krallık'tan değerleme lisansım var. Şimdilerde doktoramı gayrimenkul alanında yapıyorum.

Youtube'da Gayrimenkul Okulu adlı kanalımla bildiklerimi paylaşıyorum:
https://www.youtube.com/gayrimenkulokulu
Gayrimenkul Yazılarımı kişisel bloğumda paylaşıyorum:
https:/www.celalerdogdu.com

4.5 2 oylar
Article Rating
429 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
mustafa ışık
mustafa ışık
9 yıl önce

konut kredisi çekecem evin iç kısımlarını metreyle o ölçdüm 101 metre kare çıktı ev sahibi 140 metre kare olduğunu söylüyor ekspertiz net ölçümlerini neye göre hesaplıyor katın ara boşluklarını hesaplanıyormu onlarda net olrakmı yazılyor bodrum bahçede hesaplanıyormu

atanur
atanur
9 yıl önce

merhaba ben ziraat bankası şubesinden kredi almak için başvurdum evim için eksper talep ettiler 400 tl yatırdım hesaba eksper geldi baktı eve bankayla vade konusunda anlaşamadık vazgectim almadım kredi benim hesabımdan 650 tl çekmişler yerin arsa olarak 290 ev olarak en fazla 70 metre kare kargir ev yani ahşap çatılı ev paramın tamamını veya bir kısmını iade etmiyorlar bu konuda ne yapabilirim

Harun
Harun
Reply to  Celal Erdoğdu
4 yıl önce

Benim evimin üzerinden kredi çektim ama ödiyemedim satışa çıktı iki kez fiyat düştü ama istedigimiz kadar düşmedi bizde faiz indirimi istedik tamam dediler istediginiz seviyeye indiririz dedilerki yarın ekspertiz gönderecekler nicin gönderiyorlar öğrenebilirmiyim

Aziz
Aziz
Reply to  Celal Erdoğdu
4 yıl önce

Merhaba ben sıfır konut kredisi için başvuru yaptım 0.79 dan ekspertiz başvurusu yaptım ziraat bankasından dairenin ilk satışı yalnız dairenin içine eşyalarımı koymuştum onay vermedi dedi bankacı sonra 0.99 dan kredi başvurumu yaptı bankacının 0.79 dan ekspertiz çağırdığına inanmıyorum bu nasıl öğrene bilirim not ekspertiz emlakçı ile geldi eve ben yanlarında değildim.

Ali Erdoğdu
Ali Erdoğdu
Reply to  Celal Erdoğdu
4 yıl önce

Üstadım merhaba,
Biz 0.79 dan konut kredisine başvurduk bankacı işlem yaparken bu ev kat irtifakı alınmış yani tapusu var. Ama ev 0. Sadece müteahhit evi şuan alacağım kişiye satmış. Sırf bu sebepten 0 ev için 0.99 dan alabiliyoruz. İlk satış gerçekleştiği için. Bununla ilgili yapabileceğimiz var mı? Ekspertiz yarın geliyor istediğimiz rakamı değer Biçerler mi? Eğer biçmezlerse itiraz hakkımız varmış %10 artış olabiliyormuş. Son sorum tapuda 68 m2 yazıyor ama ev 85 m2 bu konuyu açabilir misiniz? Bununla ilgili makale bulamadım. Teşekkürler.

Nazan
Nazan
Reply to  Celal Erdoğdu
3 yıl önce

Merhaba exper raporunda numarataj sorunu cıktı ev sahabi belediyeden düzelteceğini söyledi banka ilk exper raporunun kullanıldığını numarataj sorunu çözüldükten sonra bir kez daha exper raporu tutulacağını ve tekrar bankaya exper parası yatiracagimi söyledi bi ikinci exper parasını ben mi ödeyeceğim ev sahibimi benden kaynaklı bir sorun değil ben niye ikinci kez exper parası ödemek zorunda kalıyorum yardımcı olursanız sevinirim

Mustafa
Mustafa
Reply to  Celal Erdoğdu
3 yıl önce

Hocam sıfır ev tapuda islem görmedi ama icinde insan yaşıyor. Ekspertiz raporu sıfır ev olurmu yoksa insan var diye olumsuz mu olur

Sahin
Sahin
Reply to  Aziz
3 yıl önce

Merhaba konut kredisi çekmeyi düşünüyorum daha önce ev için ekspertiz yapılmış aynı ev için tekrar ekspertiz yapılmasına gerek varmı. Konut aynı banka aynı ellerinde mevcut ekspertiz var bankanın aradan geçen süre 1 yıl olmadı aynı ekper raporunu kullanabilir miyim?

Batuhan
Batuhan
7 yıl önce

Merhaba satın almak istediğim daire dış görünüşte 6. Kat 21 numaralı daire.Kat mülkiyetli bu dairenin tapusunda kat 5 numara 21 yazmakta.2010 yılında tapu yenileme sırasında aynı ev sahibine ait eski tapu kat 6 numara 21 yazmakta ancak 2010 yenilemesinden sonra kat 5 olarak yazmakta.Konut kredisi ile evi almayı düşünüyorum.Eksper için bu sorun teşkil edermi?Düzeltilmesi gerekirmi?Eksper için sorun olmasada ileride ben satarken, denetleme v.b. olaylarda sıkıntı yaşarmıyım.Teşekkürler.

Aslan
Aslan
Reply to  Batuhan
3 yıl önce

Merhaba
Öncelikle Çok teşekkür ederim
Ben konut kredisine başvurdum. Exper olumsuz rapor verdi. Alacağım dairenin bulunduğu binada bugüne kadar krediye başvuranların eksperleri olumlu sonuçlandı sizce benim başvurum ne için onaylanmadı. Benim daireyele birlikte aynı gun gelen experler bile vardi.
Raporda hep bina ile ilgili sorunlardan bahsediyor Benim alacağım dairenin herhangi bir sorunu gözüküyor mu gözüküyorsa bunu nasıl çözebilirim
*** eksper raporu sonuç ***
Taşınmazın takibinde B Blok tapusunda b2 blok yazmaktadır Vaziyet planında b2 blok bulunmamaktadır. Ruhsat ile projesindeki alan uyumsuzdur.Tapuda kat numarası belirtilmemekle birlikte bağımsız bölüm numarasıdan ruhsatlanmış ancak projelendirilmiş kata denk gelebilmektedir. Ruhsat süresi dolmuş olması, tapu kayıtlarında kat yazmaması, blok numarasının uyumsuz olması Vaziyet planında giriş belirtilmemiş olması nedeniyle Prosedürlerimiz gereği teminat olarak alınması uygun değildir

ykurt
Editor
Reply to  Aslan
3 yıl önce

Bankanızdan ekspertiz raporun müşteri nüshasını isteyebilirsiniz.

Recep ERDEM
Recep ERDEM
Reply to  Batuhan
3 yıl önce

Merhaba İstanbul Esenyurt’ta bir daire alacam ama bina 3 senelik ama daire sıfır mütahit binayı yaptıktan sonra arsa sahibine arsa karşılığında daire veriyor daire 3 senedir boş duruyor su elektrik doğalgaz aboneliği hiç bir zaman olmamış doğalgaz saati bile yok tapuda satış bedeli sıfır yazıyor.tapuda isim yerinde tek kişinin ismi yazıyor acaba bu daire 0.64 kıredi imkanına uyuyormu yoksa 0.74 mi

ykurt
Editor
Reply to  Recep ERDEM
3 yıl önce

Evet sıfır dairedir

ahmet yıldırım
ahmet yıldırım
7 yıl önce

Merhaba, Biz kendi dairemizi satmak istiyoruz, yalnız daire projesinde ters dublex şeklinde toplam 180 metrekare, ancak alt bölümde kalan 16 metrekarelik bir oda başka birinin işgalinde, kendi bulunduğum 163 metrekarelik daire için ekspertiz nasıl bir değerlendirmede bulunur.

Erdal
Erdal
Reply to  Celal Erdoğdu
3 yıl önce

Merhaba Ali bey iki sorum olacak. 1. Sorum müstakil ev alacağım, 2008 de yapılmış tapuda arsa olarak yazıyor ancak iskan alınmış, sadece cins tahsisi yapılmamış. Bu evraklarla konut kredisi başvurusu yapabilirmiyim. Ziraat bankasından. 2. sorum cins tahsisi şu anda yapılırsa tapuda 2020 yazılacak ancak ev 2008 yapımı ve evi yaptıran ilk sahibinden alıyorum kredi başvurusunda 0.74 oranlı ikinci el konutlar için 2019 öncesi deniyor, 0.64 oran için sıfır konut deniyor. Şu anda cins tahsisi yapılırsa ben hangi oranla konut kredisi kullanacağım.

Tolga
Tolga
Reply to  Celal Erdoğdu
3 yıl önce

Hocam. Yapi Denetim seviyesi %10 olan ama fiziki durumu %85 olan inşaata eksper nasıl yaklaşır . Eminevim gibi firmalardan bu şekilde Ödem e yaparlar mi?

Ekrem Özdemir
Ekrem Özdemir
7 yıl önce

Merhabalar, her ne kadar konu ile direkt bağlantısı olmasa da expertiz raporu ile ilgili bir sorum olacaktı. Bahse konu evin değeri belirlenirken expertizin bireysel olarak fiyat üzerinde az veya çok inisiyatif alma durumu olabiliyor mu?

Gökmen AKPINAR
Gökmen AKPINAR
7 yıl önce

Merhaba henüz yeni yaptırmış olduğum müstakil evimi bir başkasına satmak istiyorum. Alacak olan arkadaş kredi kullanmak istiyor. Resmi evrak üzerinde 154 metre kare mesken 35 metre kare ortak kullanım alanı depo olarak 349 metre kare arsa içerisinde tüm resmi işlemleri yapılmış krediye uygun olan bir mesken. Ancak mesul mahalde ortak kullanım alanı olan 35 metre kare dışında 25 metre karelik bir alanın daha olduğu yani 60 metre karelik bir ortak kullanım depo alanı olduğu yine çatı katında 20 metre karelik teras diye tabir edilen bir bölmesinin var olduğu projede 189 metre kare görünen kullanım alanlarının gerçekte 234 metre kare olmasının değer artışına katkısı olur mu ve mesken müstakil olduğu için gerek arsaya gerek meskene ayrı ayrı değer verilecek mi? İnşaat başlamadan önce sadece arsa iken eksper talebinde bulunmuştum. 60.000tl değer vermişlerdi. Değer neye göre belirleniyor. Ön bilgi için yardımcı olursanız sevinirim. İyi çalışmalar.

Hüsnü
Hüsnü
7 yıl önce

Merhaba bir daire almaya karar verdım ev sahıbı ile anlaştık apartmanın %80iskanı tamamlanmiş %100 iş bitimi berilmiş bekleniyor tamamlanması için
Krediye başvurdum exper bınada bir kolonun eksık oldugundan bankaya olumsuz yanıt vermiş
Emlakcının bana soylediği exper eskı binanın eskı proje uzerınden değerlendirme yaptıgını yeni projeden yapmadıgını söyledi
Exper firmasını aradım ve fırma beledıye ve tapuda herzaman guncel proje oldugunu ve guncel proje uzerınden hareket ettıklerını söyledı
Tekrar emlakcı ıle iletişime gectım emlakcı banka ile görüştüğünü tetrardan daireye exper gıdecegını muthaıtt ile iletişime gecilecegını yenı proje uzerınden devam edilecegı belirttı
Şimdi kafamda deli sorular
Alacagım ev uygunmj değilmi exper firması biri diğerini tutarmı
Vede belediye ve tapuda hangı proje uzerınden hareket ediliyor
Eskımı
Yoksa yenı bına yenı projemi vede iskan tamamlanmadıgı için guncel proje eskisimi oluyor
Anlamadjm

sadettin özdemir
sadettin özdemir
7 yıl önce

merhabalar. ben 85 m2 2+1 kat irtifaklı bir daire alıyorum mutfağın yerini değiştirip salona alıp america mutfağı yaptığımda kat irtifakı bozulurmu

bilge
bilge
7 yıl önce

merhabalar konut kredine başvuru yaptım fakat eksper gitti evrakları merkeze göndermedi hafta sonu girdiği için araya alacağım evle ilgili bir problem yaşadığım için şimdilik krediyi iptal ettirmek yada yeni bir ev bulana kada bekletmek istiyorum fakat eksper ücreti ödeyecekmiyim onay bekleyen bir süreçte

Selin sayar
Selin sayar
Reply to  Celal Erdoğdu
3 yıl önce

Merhaba biz kentsel dönüşümle yeniden yapılmış bir daireyi sayın almak için başvuru yaptık. Ancak ev sahipleri kendilerine yeni ev bulana kadar içine eşyalarını koymuşlar. Tapu da satış bedeli 0 yazıyor ve tapuda bir satışı olmamış daha önce. 0 konut kredisi çıkarsa alabileceğiz ancak.bu durumda alabilir miyiz? 0 olup olmadığının değerlendirilmesinde tapu mu önemli yoksa içinde eşya vs olması etkiler mi??

Veysel
Veysel
Reply to  Celal Erdoğdu
3 yıl önce

Mrb bir daire almak için bakadan kredi çekmek istedik kredi onaylandı fakat Exper onay vermedi gerekçe olarak tapuda mimari kaydı yokmuş fakat daha önce buraya kredi kullanildi ve daha halan üzerinde ipotek mevcut bankaya sordum dedikleri cevap her banka ayrı başka banka veriri

Ahmet Genç
Ahmet Genç
Reply to  Celal Erdoğdu
3 yıl önce

Hocam bir daire satın aldım tapu kat irtifakı.
Binanın yüzde doksanı bitmiş sadece asansör kabini takılmamış ve merdiven korkulukları takılmamış vaziyette. Arsa sahipleri ile müteahhit davalık olmuşlar. Ben aldığım bu daireye oturmak için izin istedim ama müteahhit izin vermedi hala bitmemiş gözüktüğü için bende tekrardan sadece eşyamı bırakayım dedim onada itiraz etti. Şimdi ben bu tapulu daireme eşya bile bırakamaz miyim sonuçta oturmak için değil sadece eşya bırakmak istiyorum yasal olarak böyle bir hakkım varmı.
Teşekkürler

Ahmet
Ahmet
7 yıl önce

Merhaba Celal Bey,
Mart 2016 yılında yeni binadan sıfır kat irtifaklı bir daire almak için bankaya kredi başvurusunda bulundum ve bankanın göndermiş olduğu ekspertiz raporu uygun çıktı ve kredi onaylandı. Buna istinaden bankanın kredi onayı vermesiyle daireyi satın aldım.
Fakat Bunlara güvenerek tapudan veya belediyeden yapı projesini incelemedim.
Bugün itibariyle dairemi satışa çıkardım ve belediye ile tapuda projeyi kontrol ettiğimde proje ile daireler arasında hiç bir benzerlik olmadığını gördüm. Yani tapudaki ve belediyedeki projede dairem amerikan mutfak gözüküyor ve banyo mutfak yerleri apayrı yerlerdedir. Hatta satın aldıktan sonra müteahit firma tapudan kendisi kat mülkiyetimi çıkarttırdı.
Anlayacağınız kat mülkiyetli yeni bir daire tapuda ve belediyede projelerle uyuşmuyor ve tadilat projeside bulunmuyor.
SORU-1 : Böyle bir daireye ekspertiz nasıl onay çıkartabilir ????
SORU-2 Şuan satmak istesem gelecek olan ekspertiz yine bu daireye kredi çıkartır mı ?
SORU-3 Satışta problem yaşar mıyım ? Eğer bir sorun teşkil ederse nasıl bir yol izlemem gerekir ?

Teşekkürler

Canan
Canan
Reply to  Celal Erdoğdu
4 yıl önce

Merhaba biz dublex bir ev almak istiyoruz begendiğimiz bir daire oldu tapusu kat mülkiyetli iskanı alınmış fakat iskan alındıktan sonra üst katında bir oda açılmış krediye basvurucaz experde bu durum için çıkmama durumu olurmu

Gökhan
Gökhan
7 yıl önce

Celal bey merhaba.ben şehit ailesiyim .kendi Binamızi muteahite vererek yeniden yaptırdık.simdi oturduğunuz daire için şehit ailelerine verilen faizsiz konut kredisini kullanarak muteahite borcumuzu odemek istiyoruz.expertiz raporunda eski sahibi olarak bizimde Adımız yer alacaktır.yada yer alır mı. Şimdi oturduğumuz daire başka birinin adına kayıtlı.bankalarda sorun yaşar miyiz

Osman
Osman
7 yıl önce

Ben almak istediğim eve ekspertiz raporu aldım, herşey doğru görünüyor, imar onayı, inşaat izni, kat mülkiyeti var ancak şu ifadeyi anlayamadım, ne demek istemişler

“Yapı Yasaklı Alan” olarak belirlenmiştir, imar bilgisi şifahen öğrenilmiştir. Belediye sınırları içerisindedir, taşınmazın satış kabiliyetini etkilememektedir

Şafak Öztürk
Şafak Öztürk
6 yıl önce

Merhaba,
Türkiye İş Bankasından kredi başvurusunda bulunduk ekspertiz eve geldi raporu henüz bankaya iletmedi araya haftasonu girdiği için yarın büyük ihtimal iletmiş olacak bu raporu alıp daha düşük faiz oranı olan ziraat bankasına başvurabilirmiyiz? İki banka arasında 0.11 oranında fark var. İş bankasından vazgeçtiğimizde kredi notumuz etkilenir mi?

Agit
Agit
6 yıl önce

Merhaba yapılan yorumlara ve cevaplara baktım gerçekten kimseyi atlamadan açıklayıcı bir şekilde geri dönüş yapmışsınız çok memnun oldum bu durumdan bende bir durumumu paylaşmak istiyorum inşaat mühendisliği son sınıf öğrencisiyim hocamız bizden ekspertiz raporu oluşturmamızı istiyor yardımcı olursanız çok memnun olurum. Eğer tam olarak aciklayamadiysam mail den nasıl bir şey istediğini detaylı bir şekilde anlata bilirim. Teşekkür ederim.

Vefik
Vefik
Reply to  Celal Erdoğdu
4 yıl önce

Merhabalar konut kredisi icin yapilan ekspertiz raporunu online sistemde gormem veyahut raporu kagit ortamindada olsa gormem mumkundur degilmi

Begüm
Begüm
Reply to  Celal Erdoğdu
4 yıl önce

İyi aksamlar dubleks dairemiz var lüks ana yol üstünde metrekare hesabına teraslar girmedigi için ev 138 metrekare bir ekaber geldi ve 150 milyar kredi vermis yol üstünde bir artı birler bu fiyat degil bu hangi vicdana sıgar bu neye göre ya

Hulki ceviz
Hulki ceviz
Reply to  Agit
4 yıl önce

Merhaba,
Geçen ay ing bankasından Bodrumda bir ev için kredi kullanmak istedik. Ekspertiz 200 bin düşük değer niçti ev sahibi indirim yapmadı dolayısıyla kredi çekmedik, eksper paramız da boşa gitti. Bu ay milasta Vakıfbank tan bir eve ekspertiz yolladık yine 250 bin düşük değer biçti. Bunun anlamı ne? Milas Bodrum civarında ev fiyatlarının haddinden fazla yükseldiği anlamı çıkarabilir miyiz? Buralardan ev falan almamak mı lazım? Önceden Karadenize ikamet ediyorduk 2 kere krediyle ev aldık ikisinde de ekspertiz aldığımız fiyattan daha yüksek değer biçti.

Ahmet
Ahmet
6 yıl önce

Merhabalar celal bey ben kat ittifaklı dairemi satacaktım anlaştık alacak şahıs peşin parayla anlaştık alacak kişi alıp satıyormuş bunun için ekspertiz çağıracağım dedi garanti bankasının ekspertizini çağırmış ekspertiz raporunda bazı bölümlerinde projeye uyulmamış bu sadece benim dairede değil tüm daireler için geçerli balkon çıkmış binanın giriş kapısının yeri değişmiş ben sıfır yeni bitmiş daire almıştım kendim alırken peşin parayla almıştım ama apartmanda üç kişi krediyle almıştı ekspertiz raporunda bunları belirtmiş ve evin değerini düşürmüş krediyi düşük göstermiş bunlar yüzde kaç etkiler benide aydinlatirsaniz memnun olurum şimdiden teşekkür ediyorum

Mustafa ALTUNDAĞ
Reply to  Celal Erdoğdu
4 yıl önce

Merhabalar;Ben ziraat bankasına 5 yıllık bir ev için 07.05.2020 tarihinde konut kredisi başvurusunda bulundum.Aradan bir hafta geçti arayacağız dediler aramadılar.En son ben gittim ekspertiz gelecek dediler bugün yani(12.05.2020)ama ben ekspertiz ücret, yatırmadım dedim.O halde yatırın dediler,anlayamadım nasıl bir sistem işliyor.Bana yine bugün yarın gelir ekspertiz dediler.dünde gelmediler,bugün de .Ne yapmalıyım.Telefon üzerinden bankaya ulaşamıyorum.İşten dolayı sık sık bankaya da gidemiyorum.Yardımcı olursanız sevinirim..İyi günler..

Ayten asgun
Reply to  Celal Erdoğdu
3 yıl önce

Merhaba musterim.icin komut kredi basvurusu yaptik fakat 8 gun olmasina ragmen eksper gelmedi neden acaba niye bu kadar uzun

Baycan
Baycan
6 yıl önce

Merhaba. Ben oturduğum apartmanın 2. Katında bulunan boş daireyi almak istiyorum. 48 yıllık bir bina. Evin içi bayağı kötü. 25000-30000 arası bir masrafı var ama evin yeri şehir merkezinde, ana caddeye bakıyor, binanın hemen önünde otobüs durağı, 200 m sağ ve solunda tramvay durakları var. Arka sokaklarda kentsel dönüşüme giren eski binalardaki daireleri 120000 tlden aşağı satmıyorlar.benim alacağım daire için 150000tlye anlaştık. Kentsel dönüşüme girmiyor. Ekspert bu dairenin içinin tadilatından dolayı 170000 veya 180000 TL eder der mi? Yalan söylemek de istemiyorum ama ben, bu eve yapacağım masrafı da göz önüne alarak 175000 tlye aldım dersem bir anlam ifade eder mi?

Fatih
Fatih
5 yıl önce

Merhabalar. Almak istediğim evin teslim olmasına 3ay var. Dairenin parkeleri mutfak dolapları kapıları takılmamış vaziyette. expertiz geldiğinde Şuan ki duruma göre mi fiyat belirler yoksa örnek daireye bakarak mı değer belirler

derya
derya
5 yıl önce

celal bey hayırlı günler. Biz ev kredisi için bankaya başvurmak istiyoruz. Ancak evimiz tam anlamıyla bitmedi. Dış cephe , asansör pencereler ıslak zemin bunların hepsi yapıldı. İç kapılar ve parke eksik . Mutfak dolapları evin içinde daha takılacak. Böyle bir durumda eksper gelse sorun olur mu. Ya da büyük oranda tamamlandığı için olumlu rapor veririr mi.

Serap
Serap
5 yıl önce

Merhabalar ben esnafım işyeri alma kredisinde bulundum herseyım normal şartlarda ilerliyordu eksper geldı rapor yazdı sonra banka bana red cevabı verdı daha sonra araştırdığımda ekspere yatırılan parayı gerı alma hakkımız olduğunu öğrendım buna nasıl yapabılırım bılgı verırmısınız

inci
inci
5 yıl önce

Merhaba, almak istediğim evi satış fiyatı 180,000. bankadan kredi başvurdum, eksper raporu evi değeri 155.000 çıkmış. banka diyor çok yüksek kredi vermek istemediğinden dolay raporda ev değeri hepsi düşük oluyor . ama sonuçta bir yatırım olarak ev alıyorum. eksper raporu gösterdiğin değeri geçek piyasa evi değeri mi, sizden bilgi almak istiyorum.
Saygılar.

Sibel
Sibel
5 yıl önce

Dış duvardan su geliyor 2 yıl önce aldım evi geçen yıl para toplandı çatı ve duvar izolasyonu için ancak duvara silikonlu boya atıp tamamdır dediler itiraz ettim toplanan parayla duvarada yapılacaktı dedim yanlış anlamışsınız dediler bugün yine su girdi yönetici aradım penceredense yapılacak bir yok dedi ama pencereden değil duvardan boya işe yaramadı sanırım bu konuyla ilgili haklarım nelerdir nereye başvurmalıyım müteahhitiçin 2 daire vekalet vermiş dava etmişler kazanmışlar sözde ama yönetici yardımcı olmak yerine geçiştiriyor nasıl yardımcı olabilirsinizÇatı ve duvar izolasyonu için sonra boya yaparlarken gördüm yöneticiyle 3 kere görüştüm izolasyon yapılacaktı malzemeyide gösterdiniz duvarda yapılacak değilmi dediğimde evet dediniz şimdi beden boyayla geçiştiriliyor bu geçici çözüm evime 1 gr su girsin 1 TL vermem dedim bu boya iZolasyon boya dedi o malzeme çatı içindi diyerek kıvırdıÇok yoruldum zaten çocuğumla uğraşıyorum geçen yıl ısınamıyorduk panjur cam balkon herşeyi yaptırdım yöneticiyede söyledim çocuğumun vebalini kimse ödeyemez diye güzellikle halletmeye çalışalım öyle yapmaya çalıştım ama olmuyor ilgisiz ve duyarsızlarÖncelik çocuğumun sağlığı rutubetli ortam yasakYönetici bina içi tadilatı size aittir demişti bu sorun dış cephedense yönetimin çözmesi gerekmezmi yardımcı olmanızı rica ediyorum haklarım nelerdir sevgiler

Hasan
Hasan
5 yıl önce

Halk bankasindan exper geldi eve kredi cıkti ancak ziraat bankasının faiz oranı exper geldikten sonra halk bankasindan daha aşagıya düştü bende ziraattan cekmeyi düsünüyorum halk bankasıni exper raporu ziraatta gecerli olurmu

Süleyman
Süleyman
5 yıl önce

Celal bey kolay gelsin
İstediğimiz daireyi bulduk dedik belediyeden araştırdım binanın iskanı alınmış. Bu onaydan sonra vakıfbank tan kredi başvurusunda bulundum. Exper ücretini yatırdım. Exper daireyi incelemiş ve projeye uygun olarak yapılmadığını belirtmiş. Kredi kullanımı için onay vermemiş. Ancak aynı binada alt katta olan aynı daireye kredi çıktı. Bu durum çözülebilir mi teşekkürler

Büşra
Büşra
Reply to  Celal Erdoğdu
3 yıl önce

Merhaba 0.64ile konut kredisi için ziraat bankasına başvurduk kredi onaylandi eksper geldi. Bugün de rapor çıktı. Banka krediyi veriyor sorun yok ama raporda, zor satılır, tarzi bişey yazdığını söyledi bankaci. Bu yüzden genel müdürlükten tekrar açıklama istendi. Bu ne demek olur, bu daireyi almak riskli midir

Kadriye
Kadriye
Reply to  Büşra
3 yıl önce

Peki nasıl sonuçlandı son durum nedir

Cengiz
Cengiz
5 yıl önce

Merhaba ,
Satın almak için anlaştığım bir dairenin oturma ruhsatı henüz çıkmamış , sıfır bina. Tapuda kat irtifakı olarak gözüküyor. Müteahhit oturma ruhsatı için belediyeye başvurduğunda ben krediye kullanabilir miyim ? Bu süreci nasıl devam ettirmeliyim veya bu durumun benim için olabilecek riskleri nelerdir ?

murat soykan
murat soykan
5 yıl önce

Merhaba!

Belediye’deki mimari projede net 55 m2 görünen daire, gerçekte net 65 m2 süpürme alanına sahip. Kendim ölçtüm.
Eksper bunu önemsiyor mu? Bir sıkıntı olur mu?
Selamlar!

Azer ÇAM
Azer ÇAM
5 yıl önce

Merhabalar. Almak istedigimiz eve ekspertiz geldiginde kat irtifakı tapuda bölüm 17 olarak göründugunu,dairenin numarası 12 olarak belirtildiğini söyledi. Bu neden kaynaklanir, problem olur mu?

Cengiz
Cengiz
4 yıl önce

Merhaba almak istediğim bir daire var anlaştık diyebilirim ancak bir pürüz var daire tamamlandıktan sonra denetlemelerde sığınak bölümü küçük göründüğü için 4 m2 kadar benim alacağım daireden tekrar tadilat projesi düzenlenerek plan hazırlanarak bu sorun çözülmüş ancak benim dairenin bir odası 4 m2 büyük herhangi bir küçültme yapılmamış.(projede duzeltme var)bu dairenin kat irtifakı var kat mülkiyeti için bir sorun teşkil eder mi bu durum.ayrica binanın bir kısmı a blok bir kısmı da blokta görünüyor bu bir sorun oluşturur mu

GAMZE SERBEST YASLI
GAMZE SERBEST YASLI
4 yıl önce

Merhaba,

Ev almak için yapmış olduğumuz başvurumuzda; ev için ekspertiz gelip inceleme yaptı. Ev yapım aşamasında. Evin içinde kapıları takılacak ve parkeleri döşenecek. Tahminen 15-20 günlük bir iş var. Ekspertiz evin inşaat halinde olduğunu bunun için değerlendirme yapamayacağını anlatan rapor hazırladı. Evin içindeki kapı ve parkeler böyle rapor hazırlamasını doğrular mı? Konuyla ilgili dönüş yaparsanız çok sevinirim. Teşekkürler…

Mustafa
Mustafa
Reply to  GAMZE SERBEST YASLI
3 yıl önce

Selam ben bir daire buldum anlaştım sayılır bankayada başvurdum yanlız daire sahibi 5000-6000 TL bir borcu olduğunu söyledi bunu kapatmadan exper göndersek olumsuz cevap alır mıyım? Ne yapmam lazım teşekkürler.

GAMZE SERBEST YASLI
GAMZE SERBEST YASLI
4 yıl önce

Merhaba,

Detayları öğrenince tekrardan soru sormak istedim. Almak istediğimiz eve eksper 265.000 tl değer biçmiş. Evin içinde bir önceki yorumumda bahsettiğim gibi kapıları ve parkeleri yapılacak. eksperin raporuna göre evin %76 sı (onların hesaplamasına göre 200,000 tl lik kısmı) tamamlanmış. %95 lik dilimde onay veriyorlarmış. evin içindeki eksikler tamamlandıktan sonra tekrar değerlendirmeye almak istiyormuş. Benim sormak ve öğrenmek istediğim. Ev tamamlandıktan sonra raporu revize etmesini isteyeceğiz. İlk gittiğinde eksper ücretini ödememiştik. Raporu revize etmek istediğinde tekrar ücret ödeyecek miyiz yada raporu revize etmesi için belirli bir süre aralığı var mı? (25.07.2019 tarihinde eksper gelmişti bir daha çağırmak istediğimizde kaç gün yada ay geçtiğinde sıkıntı yaşar mıyız. Teşekkürler.

GAMZE SERBEST YASLI
GAMZE SERBEST YASLI
Reply to  Celal Erdoğdu
4 yıl önce

Merhaba Celal Bey,

Teşekkürler. Hayırlı günler..

Seda
Seda
Reply to  GAMZE SERBEST YASLI
4 yıl önce

Merhaba kolay gelsin size bişey sorcam.ben ev aldım ama taşındım ama expert süresi başlamadı tapuyu almadığımdan dolayı tapuyu aldıktan sonra experti başlatcam ama evi boşmu görmesi gerekiyor

TOLGA
TOLGA
4 yıl önce

Celal Bey öncelikle verdiğiniz bilgiler için şimdiden teşekkür ederim.
Sorum şudur:
Expertiz raporunda yasal değeri ve mevcut durum değeri var. Mevcut durum değeri yaklaşık yüzde 20 daha fazla.
Oda şu sebepten kaynaklanıyor:
Ev en üst kat dublex. Tapuda da 11+ çatı katı yazıyor fakat belediyedeki projeden extra olarak teras olarak gözüken kısıma 65m2 oda yapılmış. Aynı zamanda yangın merdiveninden 9 m2 odaya katılmış. tapuda kullanım 146 m2 fakat reelde şuan 220 m2. Birde bankanın ipoteki var. Bu sebeplerden dolayı iki değer oluşmuş.
Bankalar kredi verirken %80 olarak alacağı değer hangisidir ? mevcut durum değermi yoksa yasal değermi ? bilgilendirirseniz çok sevinirim. Özellikle devlet bankaları için bu sorum.

İlhan Fidan
İlhan Fidan
Reply to  Celal Erdoğdu
4 yıl önce

Celal bey merhabalar ,
Yemi konut alacağım ve kredi başvurusu yaptım. Exper geldi inceledi ve daire m2 fiyatına 2.5 vermiş. Ancak aynı binada yan dairem ve karşı dairem de kredi ile işlem yaptı ve iki daire için gelen exper m2 fiyatı olarak 3.5 olarak yazmışlar. İtiraz ettik ve be yazık ki sonuç alamadık. Banka ile görüşerek yeniden exper talebinde bulunduk. Kredi hazır ancak experin belirlediği değer alacağım krediyi karşılamıyor. Acaba yeni experde durum değişikliği olur mu? 20 m2 daha büyük olan daireme biçilen değer 300bin. Yanımdaki daire ise 350 bin. Bu durum sizce bir yanlışlık değil mi?

Onur uyanerler
Onur uyanerler
Reply to  İlhan Fidan
3 yıl önce

Mrb Celal Bey,
Bugün alacağımız eve exper gitti.Bina sıfır bina herhangi bir satış yapılmamış ancak içinde eşya var sahil evi olduğu için günlük kiraya vermiş müteahhit.0.64 başvuru yapmıştık eşyalı olmasından dolayı sorun olurmu?şimdiden teşekkür ederim

ykurt
Editor
Reply to  Onur uyanerler
3 yıl önce

Hayır sorun olmaz

İsmail duzgun
İsmail duzgun
4 yıl önce

Bir gayrumenkul sirketi mutahite ait firmayi satiyor.aldigim bilgiye gore kat irtifali bir daire olup oturma iskan belgesinde kredi cikmasinda bir sorun olmadigini beirtti .daire icin kredi kullanacagim eksper gelmeden once bir sorun olup olmadigini anlamak icin neler yapabilirim .gayrimenkul sirketine neden kat mulkiyeti yok diye sordugumda bunun onemi yok zaten iskan raporu oturma raporunda kredi cikmasinda sorun yok ,kat irtifaki olmasi bir onemi yok sonra kendin kat mulkiyetine cevirirsin dedi.

Emre
Emre
4 yıl önce

Celal bey merhabalar,
%100 tamamlanmış sıfır bir daire almak üzereyim
Ancak müteahit firma henüz iskan almamış. Kat irtifakı mevcut. Exper raporunda bir balkonun oda olarak inşaa edildiği tespit edilmiş. Ama tüm bina aynı şekilde. Krediyle iligili herhangi bir sorun yok ancak, iskan alırken durumunda müteahit firma sorun yaşar mı?

Emre
Emre
4 yıl önce

Bu durumun sebebi ve iskan alınma durumunda veya daha sonra satışta kredi kullandırma durumunda soruna yol açar mı?

İlhan
İlhan
4 yıl önce

Merhaba celal bey ben yabancıdan daire alacağım tapuda değer raporu diye birşey istediler bu rapor belediyenin verdiği rayiç bedeli ile arasında fark olurmu şimdiden teşekkürler

Aslı
Aslı
4 yıl önce

Merhaba evimi satışa çıkardım ve alacaklı kredi çekeceği için ekspertiz geldi evime her yerin fotoğrafını çekti ölçüm yaptı ama tuvaletin fotoğrafını çekmedi bir sorun teşkil eder mi yani onay konusunda problem yasar miyiz ?
Bir de ekspertiz raporundan sonra kredi verilmeme ihtimali var mıdır

Tuğçe
Tuğçe
Reply to  Celal Erdoğdu
3 yıl önce

Merhabalar biz 250₺ kredi ile ev almak istiyoruz bulduğumuz ev 240 bin lira ekspertiz bu krediyi onaylarmi birde onaylanan kredinin banka ne kadarını veriyor

Asli
Asli
4 yıl önce

Merhaba evimi satışa çıkardım ve alacaklı kredi çekeceği için ekspertiz geldi evime fotoğraflar çekti ölçüm yaptı fakat lavobonun fotoğrafını çekmedi bir sorun teşkil eder mi ve kaç güne kredi kesinlesir

Aslı
Aslı
4 yıl önce

Ekspertizden sonra kredi kaç günde onaylanir

Ali
Ali
Reply to  Aslı
3 yıl önce

Merhabalar hocam arkadaşımdan bir dükkan alacağım kredili olarak kat mülkiyeti mevcut yalnız sonradan yola bakan kısmından duvar yıkılıyor cam açılıyor belediye cam için projeye aykırı olduğundan yıkım kararı var bu dükkan a banka kredi verir mi yıkım kararı olduğundan bir problem olur mu acaba şimdiden çok teşekkür

Nurbanu Türgen
Yönetici
Reply to  Ali
3 yıl önce

Ali Bey Merhaba,
Sizinle iletişime geçtik.

İyi günler diliyorum.

Kenan salum
Kenan salum
4 yıl önce

Merhaba..banka kredisiyle bir daire satin aldim.binada bulunan diger daireler de elk ve su aboneleri var.ben abonelikler icin basvuru yaptiginda benim dairemin iskani olmadigi soylendi ..mutehayit benden onceki sahiplerinin onu dolandirdigini o yuzden iskan almadigini soyledi..benden para talep ediyor.oysaki tapuda kat irtifaki yaziyor ve ekspertiz raporunda yapi kullanim izni var gorunuyor..ne yapmaliyim..

Ayhan
Ayhan
4 yıl önce

Merhabalar;
Dairemin 1 odası salona açılmaktaydı bende salonu 1 metre daraltarak bağımsız hale getirdim. Dairemi satışa verdim ekspertiz geldi ölçümlerini aldı. Ekspertiz raporunu olumsuz etkiler mi aksine değer kazanımı sağlar mı? Kat Mülkiyeti vardır.

Türkan
4 yıl önce

Celal bey ben bi ev aldım kıredi kullandım ama ödiyemdim sonra icralik oldum yarısını ödedim geriye kalan avukatla anlaştık şimdi müşterisi var nasıl sata bilirim lütfen yardımcı olurmusunuz

Nizamettin Kılıçer
Nizamettin Kılıçer
4 yıl önce

Merhaba, evim tapu kayıtlarında 2. Bodrum Kat Piyesli Mesken olarak görünmektedir. Hisse oranı :1/2 Evimi satarken alıcı banka kredisi kullanabilir mi ?

ömer
ömer
4 yıl önce

Merhaba.
Tapuda vasfı tarla geçen mülkümün içinde fiili olarak ev ve hayvan ahırı var. İmar barışından faydalandım. yapı kayıt belgem çıktı, belediyeye ibraz ettim, adres kayıt sisteminde kaydım var, elektrik aboneliğim ve ilçe tarımdan işletme kayıt belgem var.
bu durumda mülk fiyat değerlendirmesi yapılabiliyor mu, tapu kaydının tarla olması engel teşkil eder mi

Çelik
Çelik
4 yıl önce

Merhaba Celal bey, muhiti iyi olan biryerden 2.kat 2+1 50-55 net metrekare bi daire için 360 a anlaştık.yalnız eksperin raporundan 300 olarak çıktı.bu normal bi durum mu? Yoksa benim anlaştığım rakam mı fazla sizce.aradaki fark yüksek çünkü.teşekkür ederim..

Çelik
Çelik
4 yıl önce

Merhaba Celal Bey,
2+1 net 50-55 metrekare olan 2.kat bi daire için anlaşmış olduğum rakam İle Ekspertizin raporundaki rakam arasındaki fark 60 bin tl.yani benim anlaşmış olduğum tutar daha fazla.Sizce bu normal bi durum mu? Bu kadar bariz bi fark olabiliyor mu?Dairenin muhiti de iyi sayılabilecek bi yer.
Teşekkür ederim..

Çelik
Çelik
Reply to  Celal Erdoğdu
4 yıl önce

Teşekkür ederim Celal bey,
Ekspertizi kendimiz nasıl yaptıracaz.Yasal olarak Kredi başvurusu yapmış olduğumuz Banka gönderiyor ve rapora göre kredi tutarı netleşiyor dimi.?Gerçi benim kredim onaylandı ama.sadece aradaki bariz fark beni düşündürdü.
Saygılar

Çelik
Çelik
Reply to  Celal Erdoğdu
4 yıl önce

Teşekkür ederim Celal bey,
Ekspertizi nasıl kendimiz yaptırıyoruz? Kredi başvurusu yapmış olduğumuz Banka gönderiyor Ekspertizi dimi.Ona göre de kredi başvurumuz ya onaylanıyor ya da onaylanmıyor.Benim kredim onayladı gerçi ama sadece beni düşündüren aradaki bariz fark oldu.bu kadar fark oluyor mu diye merak ettim.
Tekrar teşekkür ederim
Saygılar

Aziz
Aziz
4 yıl önce

Merhabalar, konut tamamlama kredisi çekmek için bankaya başvuru yaptım. Fakat parsel üzerinde 2000 yıllarında yapılmış ve tapu üzerinde gözüken %100 bitmiş konut ve şu anda yapımına devam ettiğim %74 bitmiş konut bulunmaktadır. Başvuru yaptığımız bankanın expertizi raporunda açıklama bölümüne %100 bitmiş konut ve %74 tamamlanmış konut olarak gösteriyor. Banka %100 tamamlanmış diye kredimizi onaylamıyor. Başka bankaya başvursak farklı bir expertiz raporunda aynı yolumu izler, nasıl bir yol izlemeliyiz. Vereceğiniz cevap için şimdiden teşekkür ederim.

Aziz
Aziz
4 yıl önce

Teşekkürler Celal Bey,
Tadilat dolayısıyla değil, aynı arsa üzerine ikinci bir ev yapıyorum. Yeni yapmış olduğum ev için yapılan Expertiz raporuna göre evin %74 tamamlanmış olarak gözüküyor. Fakat tapu üzerinde diğer evde gözüktüğü için expertiz raporunda onunda %100 tamamlanmış olarak gösterilmiş. Expertiz raporunda aynı arsa üzerinde olduğu için iki eve de değer biçilmiş. Diğer evin %100 tamam olduğu için başvuru yaptığımız ziraat bankası kredimizi onaylamadı. Nasıl bir yol izlemeliyiz. Teşekkür ederim.

Murat
Murat
4 yıl önce

Kolay gelsin.
Ben evimi 10 yıl önce kredi çekerek aldım. Bir kac ay once de satışa cikardim. Musterim de kredi cekerek almak istedi ve bankaya basvurdu. Gelen eksper raporunda “Değerleme konusu taşınmaza ait mimarı projede yer alan vaziyet planinda blok isimleri ve bina giriş yonu belirtilmemiştir. Blok isimleri taşınmaza ait dosyasında yer alan cins tashihi evrakında belirtilen blok isimlerine göre yapılmış, ancak bina giriş yönü mimari projede ve cins tashihi evrakında belirtilmemiş olmasi ve kat dahilinde yer alan meskenlerin birbiriyle simetri olmasindan dolayı taşınmazın bağımsız bolum bazında konum tespiti yapilamamistir” diyerek onay vermemiş. Bu durumda ne yapabilirim. Iyi çalışmalar.

Seçil
Seçil
4 yıl önce

Merhabalar, benim üzerime müstakil bir ev var. Evim 126 metrekare. Şehir merkezinde ama uzun süredir oturan olmadığı için bakımsız. Kredi puanım düşük olduğu için evi ipotekleyip ihtiyaç kredisi çekmek istiyorum. Acaba evin bakımsızlığı ekspertiz değerini düşürür mü

cagatay
cagatay
4 yıl önce

Merhaba Celal bey,
Almak istediğimiz ev için ziraat katılım bankasından finansman başvurusunda bulunduk, 4 gün önce eksper gelip evi gördü dün eksper ile tekrardan telefon ile görüştük raporu hazırladığını söylediğini. Bugün bankadan aradılar eksper raporunda takyidat kısmı eksikmiş dolayısıyla banka raporu geri iade etmiş tekrar rapor düzenlenmesini bekliyoruz dediler. Böyle bir durum mümkün mü? Tekrardan rapor hazırlanırsa ayrıca ücret ödemem gerekiyor mu? 4 gün bekledik eksper raporu için yeni rapor için de aynı süreyi beklermiyiz? Teşekkürler

Back To Top
Ara