Skip to content

Ekspertiz Firmaları Hangileri?

Bir gayrimenkulün, gayrimenkul projesinin veya bir gayrimenkule bağlı hak ve faydaların belli bir tarihteki muhtemel değerinin bağımsız ve tarafsız olarak, bu değeri etkileyen gayrimenkulün niteliği, piyasa ve çevre koşullarını analiz ederek uluslararası alanda kabul görmüş değerleme standartları çerçevesinde yazılı olarak raporlayabilecek düzeyde bilgi ve tecrübe sahibi değerleme uzmanları vasıtasıyla takdir edilmesi konusunda faaliyet gösteren ve Kanunda gayrimenkul değerleme kurumu olarak ifade edilen hizmet şirketini ifade eder. Bu tanım SPK’nın ilgili tebliğlerinde verilen Gayrimenkul Değerleme Şirketi veya bir başka isimle halk arasındaki diğer adla Ekspertiz Firmaları‘nı ifade eder.

Ekspertiz Firmaları Hangileridir?

Ekspertiz Firmaları diye anıldığında kavram karmaşası da olabilmektedir. Çünkü bu isim altında Gayrimenkul Değerleme Firmaları ile Sigorta Ekspertiz Firmaları karışabilmektedir. Gayrimenkul Değerleme Şirketleri bu sebeple kendilerini Ekspertiz Fiması yerine Değerleme Şirketi ismiyle konumlandırmaktadır. Ancak halk arasında bu tanım bu şekilde henüz kesin ayrılmış değildir.

Ekspertiz Firmaları (Gayrimenkul Değerleme Şirketleri) SPK’nın listesinden güncel olarak takip edilebilmektedir.

Not: Burada verilen bilgiler sadece Gayrimenkul Değerleme Şirketleri için hazırlanmıştır. Sigorta Ekspertiz Şirketleri için internette arama yapmanızda fayda vardır.

Gayrimenkul değerleme uzmanıyım, 2005 yılında İstanbul Gayrimenkul Değerleme ve Danışmanlık A.Ş. yi ortağımla beraber kurduk. SPK ve BDDK lisanslı şirketimde tüm Türkiye'de 150.000'i aşkın gayrimenkul değerleme raporunu iş arkadaşlarımla beraber hazırladık. Türkiye ve Birleşik Krallık'tan değerleme lisansım var. Şimdilerde doktoramı gayrimenkul alanında yapıyorum.

Youtube'da Gayrimenkul Okulu adlı kanalımla bildiklerimi paylaşıyorum:
https://www.youtube.com/gayrimenkulokulu
Gayrimenkul Yazılarımı kişisel bloğumda paylaşıyorum:
https:/www.celalerdogdu.com

0 0 oylar
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Back To Top
Ara
0
Bu yazıya yorum bırakabilirsiniz...x