Skip to content

Değerleme Raporu Nedir?

Öncelikle değerleme raporu nerelerde kullanılır bunu ifade etmekte fayda var. Varlıkların yeniden değerlendirilmesinde, finansman kullanımında, birleşmelerde, devralmalarda teminatların değer tespitinde, borçların yeniden yapılandırılmasında, alacakların takas yolu ile azaltılmasında, proje değeri analizlerinde, en iyi ve en yüksek analiz ihtiyaçlarında, gayrimenkul yatırım ortaklıklarının varlık hareketlerinde doğru ve güvenilir ekspertiz raporu çok büyük önem taşımaktadır.

Örnek Değerleme Raporu

Değerleme raporları, gerek kullanıcı isteklerine gerekse kurumların veya bankaların taleplerine göre değişiklik göstermermektedir. Ancak genel olarak başlıkları ve içerikleri benzer özelliklere sahiptir. Bilgi sahibi olmanız için örnek bir değerleme raporunu bu linkten indirebilirsiniz.

Gayrimenkul değerleme raporu hakkında hazırladığımız videoyu izleyebilirsiniz. Bu ve benzer videolardan haberdar olmak için İstanbul Değerleme’nin Youtube kanalına üye olmayı unutmayın:

Değerleme Raporu Kimler Tarafından Hazırlanır

Ekspertiz raporu mutlaka değerleme uzmanları tarafından hazırlanmalı ve onaylanmalıdır. Raporu hazırlayacak kurum ve kişilerin yetki belgelerini sorgulamanız gerekir. SPK ve BDDK lisanslı şirketler BDDK ve SPK nın sitelerinde listelenir. Bu listelerden kontrol etmenizde fayda var.

 

Gayrimenkul değerleme uzmanıyım, 2005 yılında İstanbul Gayrimenkul Değerleme ve Danışmanlık A.Ş. yi ortağımla beraber kurduk. SPK ve BDDK lisanslı şirketimde tüm Türkiye'de 150.000'i aşkın gayrimenkul değerleme raporunu iş arkadaşlarımla beraber hazırladık. Türkiye ve Birleşik Krallık'tan değerleme lisansım var. Şimdilerde doktoramı gayrimenkul alanında yapıyorum.

Youtube'da Gayrimenkul Okulu adlı kanalımla bildiklerimi paylaşıyorum:
https://www.youtube.com/gayrimenkulokulu
Gayrimenkul Yazılarımı kişisel bloğumda paylaşıyorum:
https:/www.celalerdogdu.com

0 0 oylar
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

7 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Nesim
4 yıl önce

Merhaba , vatandaşlık için gayrimenkul almak istiyorum 150 bin dolarlık evi 250 bin dolar gösterirsem eksper raporunda 250 bin yazdırsam bilinirse ceza alırmıyım ? Yada şikayet edilirse kimler nasıl ceza alır , yada vatandaşlık alabilirmiyim, saygılar

Ahmet mıhçı
Ahmet mıhçı
Reply to  Nesim
3 yıl önce

Merhabalar, Bosna Hersek vatandaşı olan yakınım İzmir’de bir devremülk tapusu alacak değerleme raporu istendiği söylendi ne yapmamız gerekir teşekkürler

Ahmet mıhçı
Ahmet mıhçı
3 yıl önce

Merhabalar, Bosna Hersek vatandaşı olan yakınım İzmir’de bir devremülk tapusu alacak değerleme raporu istendiği söylendi ne yapmamız gerekir teşekkürler

Seçkin
Seçkin
2 yıl önce

Merhaba
Değerleme raporunda evimin değeri 1 milyon gösterilmiş. Diyelim ki evimi 1 milyona satamadım. 1 milyon altında tapu satış bedeli olursa maliye, vergi açısından bir sıkıntı çıkar mı? Evim 8 yıldır benim üzerimde.

Nurbanu Türgen
Yönetici
Reply to  Seçkin
1 yıl önce

Merhaba,
web sitemizde yer alan danışmanlık eğitimlerimiz sayfasını inceleyebilirsiniz.
İyi günler dileriz!

Back To Top
Ara
7
0
Bu yazıya yorum bırakabilirsiniz...x