Skip to content

Kur ve Enflasyon Konut Satışlarını Nasıl Etkiliyor?

Gayrimenkul piyasasına ilişkin son durumu ve yeni çıkan gayrimenkul ile inşaat piyasasını önemli ölçüde etkiyecek olan yönetmeliği anlatıyoruz.

Ağustos ayında gayrimenkul piyasalarında 170.000 adet konut satıldı. Bu konutların 76.000 adedi ipotekli satış olurken 94.000 adedi ipoteksiz konut olarak işlemlere girdi.

Geçtiğimiz son üç aya baktığımızda faiz oranlarına bağlı olmayan ipoteksiz satışlar nasıl değerlendirilmeli? Çünkü ipoteksiz satışlar geçtiğimiz üç ayda her ay yaklaşık 100.000 adet civarında oldu. Bu durum piyasanın hayli hareketli olduğunu gösteriyor.

Piyasanın hareketli olduğunu gösteren ikinci veri ise konut dışı gayrimenkul satışları. Konut dışı gayrimenkul satışları Temmuz ayında 136.000 adet, Ağustos ayında ise 134.000 adet ile zirveyi gördü.

Bütün bu veriler bize gayrimenkul piyasasında faiz oranı avantajı haricinde ciddi bir hareketlilik olduğunu gösteriyor.

Fiyat artış endeksinde ise bir düşüş olduğunu gözlemliyoruz. Önümüzdeki dönemde satışların nasıl olacağını videomuzda yorumluyoruz.

Gayrimenkul piyasalarını ilgilendiren devrim niteliğinde bir gelişme ise 15 Eylül’de yayınlanan yönetmelik ile imar değişikliklerinde ortaya çıkacak olan değer artışının tümünün kamuya aktarılmasına karar verilmesi oldu.
Bu önemli gelişmenin yansımalarının nasıl olacağını da videomuzda inceliyoruz.

Back To Top
Ara